2 min.
Przyczyna powstawania zakrzepów krwi po przyjęciu szczepionki AstraZeneca jest już znana – twierdzą naukowcy

AstraZeneca - szczepionka przeciw COVID-19 / gettyimages
Naukowcy z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie poznali najprawdopodobniej przyczynę tworzenia się zakrzepów krwi u niektórych osób po szczepieniu przeciwko COVID-19 preparatem AstraZeneca. Według nich podstawowym problemem może być reakcja autoimmunologiczna. Można jej zaradzić!
Spis treści
Zakrzepy po podaniu szczepionki AstraZeneca
Zespół pod kierownictwem Andreasa Greinachera z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Greifswaldzie odkrył, że w krwi osób zakażonych koronawirusem specjalne przeciwciała skierowane są przeciwko płytkom krwi w organizmie.
Komórki te odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi. Przeciwciała aktywują bowiem płytki krwi, które zlepiają się ze sobą, zamykają ranę, tworząc w ten sposób skrzepy. Podstawowym problemem jest reakcja autoimmunologiczna.
Przypadki zakrzepicy po szczepieniu w Niemczech
W Niemczech preparatem AstraZeneca zaszczepiono już ok. 1,6 mln osób. 13 z nich zgłosiło się z problemem zakrzepicy żył zatokowych. Wszystkie przypadki wiązały się z małopłytkowością, czyli z brakiem płytek krwi.
Jak wyjaśnia Greinacher, problemy kilkunastu osób są podobne do powikłania HIT (czyli małopłytkowości wywołanej heparyną), które pojawia się po podaniu innego środka. Tam również przeciwciała aktywują płytki krwi, doprowadzając do powstania skrzepów.
Naukowiec dodaje, że w obu przypadkach objawy pojawiają się w ciągu 5 – 14 dni po podaniu preparatu.
Leczenie zakrzepicy po podaniu szczepionki
Greinacher wyjaśnia, że objawy grypopodobne, które często pojawiają się dzień po szczepieniu, nie są sygnałem ostrzegawczym świadczącym o tym, że rozwija się zakrzep krwi. Specjalista dodaje jednak, że każdy, kto około 5 dni po otrzymaniu szczepionki odczuwa np. silny ból głowy, powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.
Zakrzepicę po szczepionce AstraZeneca można zatrzymać, podając pacjentowi wysokie dawki immunoglobulin. Towarzystwo Badań nad Zakrzepicą i Hemostazą opublikowało już zalecenia dla lekarzy oparte na nowych odkryciach naukowców z Greifswaldu.
Udostępnij!
Zobacz także

AstraZeneca uspokaja: nasza szczepionka jest bezpieczna. Swoje słowa opiera na wynikach badania

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

Dlaczego porównywanie jakości szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie ich skuteczności jest błędem? Tłumaczy lekarz Bartosz Fiałek
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023