Przypadki zachorowań na rzadką chorobę autoimmunologiczną po szczepionce Johnson & Johnson

się ten artykuł?
Europejska Agencja Leków (EMA) analizuje dane dotyczące przypadków zachorowań na zespół Guillaina-Barrego (GBS) po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Jak podają statystyki, z tą rzadką chorobą autoimmunologiczną dotykającą układ nerwowy zmaga się ok. 100 osób, które przyjęły preparat.
Działania niepożądane po szczepionce
Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ok. 100 przypadków zespołu Guillaina-Barrego (GBS) po zaszczepieniu preparatem Johnson & Johnson. 95 z nich wymagało hospitalizacji, jedna osoba zmarła.
Chociaż to mały odsetek z 12,8 mln osób zaszczepionych, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zmieniła opis szczepionki firmy Johnson & Johnson, dodając do niego ostrzeżenie o sugerowanym przez badania zwiększonym ryzyku wystąpienia zespołu GBS przez 42 dni po przyjęciu szczepionki.
Europejska Agencja Leków nie poinformowała o liczbie zgłoszeń przypadków GBS po zaszczepieniu preparatem Johnson & Johnson w Europie. Wiadomo jedynie, że do punktów szczepień w całej Unii Europejskiej dostarczono 18, 6 mln dawek preparatu.
Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych bada jednak relacje pomiędzy szczepionką a tym rzadkim schorzeniem. Na ten moment przeprowadzone analizy nie potwierdzają związku.
Zespół Guillaina-Barrego
Zespół Guillaina-Barrego jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, doprowadzającą do osłabienia mięśni. Atakowane są w pierwszej kolejności kończyny dolne, w następnej kończyny górne i mięśnie tułowia. Występuje parestezja, problemy z mówieniem, żuciem, połykaniem, bóle mięśni.
Ze statystyk wynika, że ok. 5 proc. przypadków zachorowania kończy się zgonem. Co piąty chory ma problemy z poruszaniem się.
Zespół Guillaina-Barrego w 1976 roku wiązano z inną szczepionką – przeciwko świńskiej grypie.
Zobacz także

„Indyjska odmiana COVID-19 może rozprzestrzeniać się jak ogień wśród niezaszczepionych grup” – ostrzega brytyjski minister zdrowia

„Przyjdź na zakupy do IKEA, a dostaniesz szczepionkę”. Tak w Izraelu zachęca się do zaszczepienia się przeciwko COVID-19

„Szczepionki mRNA – nieprzebadane, nowe, niebezpieczne?”- pisze i wyjaśnia immunolożka
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy

„Mogą uratować życie i zapobiec paraliżowi w służbie zdrowia”. Lekarze apelują o zakładanie maseczek w przychodniach

Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych, czyli skuteczna obrona przed groźnymi bakteriami

Choroba Leśniowskiego-Crohna – co powinnaś o niej wiedzieć?
