Przejdź do treści

Przypadki zachorowań na rzadką chorobę autoimmunologiczną po szczepionce Johnson & Johnson

NOP po szczepionce na COVID-19 / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Europejska Agencja Leków (EMA) analizuje dane dotyczące przypadków zachorowań na zespół Guillaina-Barrego (GBS) po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson. Jak podają statystyki, z tą rzadką chorobą autoimmunologiczną dotykającą układ nerwowy zmaga się ok. 100 osób, które przyjęły preparat.

Działania niepożądane po szczepionce

Do tej pory w Stanach Zjednoczonych zgłoszono ok. 100 przypadków zespołu Guillaina-Barrego (GBS) po zaszczepieniu preparatem Johnson & Johnson. 95 z nich wymagało hospitalizacji, jedna osoba zmarła.

Chociaż to mały odsetek z 12,8 mln osób zaszczepionych, Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zmieniła opis szczepionki firmy Johnson & Johnson, dodając do niego ostrzeżenie o sugerowanym przez badania zwiększonym ryzyku wystąpienia zespołu GBS przez 42 dni po przyjęciu szczepionki.

Europejska Agencja Leków nie poinformowała o liczbie zgłoszeń przypadków GBS po zaszczepieniu preparatem Johnson & Johnson w Europie. Wiadomo jedynie, że do punktów szczepień w całej Unii Europejskiej dostarczono 18, 6 mln dawek preparatu.

Brytyjski Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych bada jednak relacje pomiędzy szczepionką a tym rzadkim schorzeniem. Na ten moment przeprowadzone analizy nie potwierdzają związku.

Zespół Guillaina-Barrego

Zespół Guillaina-Barrego jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, doprowadzającą do osłabienia mięśni. Atakowane są w pierwszej kolejności kończyny dolne, w następnej kończyny górne i mięśnie tułowia. Występuje parestezja, problemy z mówieniem, żuciem, połykaniem, bóle mięśni.

Ze statystyk wynika, że ok. 5 proc. przypadków zachorowania kończy się zgonem. Co piąty chory ma problemy z poruszaniem się.

Zespół Guillaina-Barrego w 1976 roku wiązano z inną szczepionką – przeciwko świńskiej grypie.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.