3 min.
Raport UCE RESEARCH: U prawie 40 proc. Polek i Polaków zdrowie psychiczne pogorszyło się podczas pandemii

Raport UCE RESEARCH: U prawie 40 proc. Polek i Polaków zdrowie psychiczne się pogorszyło podczas pandemii / Pexels.com
Na początku pandemii koronawirusa specjaliści spekulowali, jak pandemia odbije się na zdrowiu psychicznym Polek i Polaków. Teraz wiemy już o tym nieco więcej. Opublikowano raport UCE RESEARCH „Pandemia vs. kondycja psychiczna Polaków”. Dowiadujemy się z niego, która grupa ucierpiała najbardziej podczas pandemii i jakie objawy dominowały. „Być może będziemy musieli się zmierzyć z wynikami badań (…), które wskażą, że lockdown przyniósł więcej negatywów niż pozytywów” – piszą eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Mediów Medycznych, którzy przeanalizowali wyniki raportu.
Pandemia a zdrowie psychiczne Polaków
Aż 38,5 proc. osób, które wzięły udział w badaniu „Pandemia vs. kondycja psychiczna Polaków”, oceniło, że ich zdrowie psychiczne pogorszyło się w czasie pandemii. 51 proc. nie zauważyło żadnych zmian, a 10,5 proc. nie było w stanie określić, czy pandemia COVID-19 w jakikolwiek sposób wpłynęła na ich dobrostan psychiczny.
W pierwszej grupie, która odczuła negatywne skutki pandemii na swojej psychice, były przede wszystkim osoby w wieku 18-35 lat. 68 proc. osób, które zaobserwowały u siebie pogorszenie zdrowia psychicznego, nie dostrzegało go przed pandemią. Najczęstsze objawy zgłaszane przez badane osoby to: stres (zauważyła go niemal połowa respondentów), obniżenie nastroju i uczucie niepokoju oraz zaburzenia snu i brak energii.
„Trudności te najprawdopodobniej wynikały z braku możliwości wykorzystywania dotychczasowych strategii regulacji emocji (spotkań z ludźmi, korzystania z codziennych przyzwyczajeń, wykonywania hobby, podróżowania – wszystkiego, co uniemożliwił lockdown)” – wyjaśniają na swoim profilu na Instagramie eksperci z PSMM.
Najczęstsze powody pogorszonego samopoczucia wskazywane w badaniu to: wzrost cen (48,8 proc.), obawa o zdrowie bliskich (35,3 proc.), lęk o swoje zdrowie (33,5 proc.), ograniczenie kontaktów (28,9 proc.), wpływ izolacji społecznej (28,3 proc.).
Badanie „Pandemia vs. kondycja psychiczna Polaków”, zrealizowane przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl, zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) wśród 1040 Polaków w wieku od 18 do 80 lat. Próba, jak podają autorzy badania, była reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości, wykształcenia oraz regionu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Gdyby człowiek wiedział, że upadnie…”
Jak wskazuje PSMM w swoim wpisie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wskaźniki zdrowia psychicznego będą się pogarszać. Być może (jak podkreślają eksperci, to hipotezy) będziemy musieli zmierzyć się z większą liczbą negatywnych niż pozytywnych skutków lockdownu. Jak na razie jednak według ekspertów PSMM możemy sobie jedynie zadawać takie pytanie, jak te:
„Czy pandemia przyniosła więcej zdrowotnych korzyści czy niekorzystnie wpłynęła na stan zdrowia (za WHO: zdrowie oznacza dobrostan w zakresie zdrowia psychicznego i fizycznego)? Czy ograniczając skutki zdrowotne związane z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 nie wpłynęliśmy zbyt znacząco za występowanie zaburzeń psychicznych?”.
„Dla wszystkich chcących to ocenić przypominamy tylko, że gdyby człowiek wiedział, że upadnie to by usiadł. A po drugie, ta hipoteza, co ma gorsze skutki, pewnie zostanie zbadana ale potrzeba na to czasu” – zaznaczają specjaliści.
Polskie Stowarzyszenie Mediów Medycznych to pierwsza organizacja w Polsce, która ma na celu weryfikację wiarygodności informacji medycznej w mediach. Jej profil na Instagramie obserwuje już ponad 12 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie
Zobacz także

Nieprzewidziany skutek korzystania ze środków do dezynfekcji. Ważna informacja szczególnie dla kobiet w ciąży

65 tys. zł kary za złamanie kwarantanny dla osoby chorującej psychicznie? Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje

Jak groźny jest „ukryty Omikron”? Eksperci opracowali dwa możliwe kierunki rozwoju pandemii
Poleć artykuł znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023