Przejdź do treści

Ratownik medyczny: Podczas 12-godzinnego dyżuru 100 proc. moich pacjentów z COVID-19 nie było szczepionych. Wszyscy wymagali transportu do szpitala, dusili się

Ratownik medyczny: Podczas 12-godzinnego dyżuru 100 proc. moich pacjentów z COVID-19 nie było szczepionych. Wszyscy wymagali transportu do szpitala, dusili się
Ratownik medyczny: Podczas 12-godzinnego dyżuru 100 proc. moich pacjentów z COVID-19 nie było szczepionych. Wszyscy wymagali transportu do szpitala, dusili się / Jacek Szydlowski, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Czy naprawdę warto ryzykować własnym życiem (i życiem bliskich osób) i ignorować możliwości?” – pyta na swoim profilu na Facebooku ratownik medyczny i rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi Adam Stępka, opisując swój ostatni dyżur. Podczas niego wszystkie osoby z podejrzeniem COVID-19, do których przyjechała karetka, nie były zaszczepione. „Nie są to tylko osoby starsze, ale również w wieku 30-40 lat” – podkreśla Stępka.

„100 proc. moich pacjentów z COVID-19 było niezaszczepionych”

„Macie obawy przed szczepieniem przeciwko COVID-19? Ulegacie retoryce proepidemików? To powiem wam coś… Pół godziny temu skończyłem 12-godzinny dyżur. 100 proc. moich dzisiejszych pacjentów z COVID-19 nie było szczepionych. Wszyscy wymagali transportu do szpitala. Wszyscy wymagali tlenoterapii o wysokim przepływie, w tym jedna osoba CPAPu (ciągłego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych). Wszyscy dusili się. Czy naprawdę warto ryzykować własnym życiem (i życiem bliskich osób) i ignorować możliwości?” – napisał na swoim profilu na Facebooku ratownik medyczny i rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi Adam Stępka.

W rozmowie z PAP ratownik medyczny podkreślił, że opisany przez niego dyżur był pierwszym, podczas którego wszystkie wezwania do pacjentów z podejrzeniem COVID-19 pochodziły od osób niezaszczepionych. Jednak, jak dodaje, obecnie to właśnie głównie do osób, które nie przyjęły szczepionki, przyjeżdżają karetki. Tacy pacjenci bardzo często wymagają hospitalizacji.

„Zdarzają się pacjenci z saturacją na poziomie 50-65 proc., czyli o wiele mniej niż wynosi norma. To osoby, które się duszą, zachorowanie przechodzą ciężko, w wielu przypadkach wymagają hospitalizacji i podłączenia do respiratora. Nie są to tylko osoby starsze, ale również w wieku 30-40 lat” – powiedział Stępka Polskiej Agencji Prasowej.

Koronawirus w Polsce

Czwarta fala pandemii w Polsce niestety coraz bardziej się rozpędza. W piątek, 19 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 23 242 nowych zakażeniach SARS-CoV-2. Odnotowano 403 zgony.

„Myśleliśmy, że pacjentów będzie mniej, ale plany, które przygotowaliśmy także zakładały ten czarny scenariusz, który w tej chwili realizujemy” – powiedział w radiowej „Trójce” wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Podkreślił, że „szczepionki są na wyciągnięcie ręki” i że jest to broń w walce z COVID-19, która naprawdę jest skuteczna. Według niego obecnie mamy do czynienia z  „pandemią osób niezaszczepionych”. 

Jak podaje MZ, liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 przekroczyła już 16 tys., podczas gdy łóżek dostępnych dla takich pacjentów jest zaledwie 22 tys.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.