Przejdź do treści

Rosja ogłasza, że ma trzecią szczepionkę na COVID-19 – CoviVac

Szczpeionka
Rosja ogłasza, że ma trzecią szczepionkę na COVID-19 - CoviVac/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rosja zarejestrowała trzecią szczepionkę przeciw COVID-19 o nazwie CoviVac, poinformował premier Michaił Miszustin w państwowej telewizji. Preparat został opracowany przez Federalne Centrum Naukowe Badań i Rozwoju Produktów Immunologicznych i Biologicznych.

Rosja jedynym krajem, który ma trzy szczepionki

W sobotę 20 lutego premier Rosji Michaił Miszustin w trakcie spotkania poświęconemu szczepionkom, oznajmił:

„Chciałbym zacząć od kilku bardzo dobrych wiadomości. Trzecia szczepionka o nazwie CoviVac została zarejestrowana”

Zaznaczył również, że Rosja jest obecnie jedynym krajem, który ma trzy szczepionki przeciw COVID-19. Dodał także, że chociaż badania kliniczne CoviVac na dużą skalę jeszcze się nie rozpoczęły, pierwsze 120 tys. dawek preparatu trafi do obrotu w połowie marca.

Preparat CoviVac został opracowany z użyciem inaktywowanego wirusa. Szczepionki produkowane tą metodą powodują, że organizm rozpoznaje skład antygenowy wirusa, dzięki czemu w przyszłości będzie gotowy do walki z nim.

Szczepionkę CoviVac podaje się w dwóch dawkach w odstępie 14 dni. Preparat jest transportowany i przechowywany w normalnej temperaturze lodówki od 2 do 8 stopni Celsjusza, jak poinformowała wicepremier Rosji Tatiana Golikova na styczniowym spotkaniu rządowym. Obecnie szczepionka jest w trzeciej fazie badań klinicznych.

Szczepionka

Rosyjskie szczepionki

Rosja zatwierdziła już dwie szczepionki na COVID-19. W połowie sierpnia 2020 roku zarejestrowano pierwszą szczepionkę Sputnik V, opracowaną przez moskiewski Instytut Gamaleya. Preparat ten wprowadzono do użytku, stosując podobne jak obecnie procedury polegające na zatwierdzeniu szczepionki przed dokładnymi wynikami badań. Postępowanie to wzbudziło wiele obaw, jednak masowe szczepienia rozpoczęto w grudniu, kiedy wstępne wyniki badań wykazały, że szczepionka jest skuteczna w 91,4 proc. Od tego czasu ponad 2 miliony Rosjan zostało zaszczepionych co najmniej pierwszą dawką Sputnika V. Obecnie Sputnik V zatwierdzono w ok. 30 krajach.

Drugą szczepionką wyprodukowaną i zatwierdzoną w Rosji jest EpiVacCorona opracowana przez Vector State Research Center of Virology and Biotechnology. Została ona zarejestrowana w październiku 2020 roku.

Wicepremier Rosji Tatjana Golikowa poinformowała w sobotę, że Rosja wyprodukuje 88 mln dawek wszystkich swoich szczepionek w pierwszej połowie tego roku, w tym 83 mln preparatu Sputnik V.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.