Przejdź do treści

Rosja zatwierdziła do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light

Szczepienie
Rosja zatwierdziła do użytku jednodawkową szczepionkę Sputnik Light/ Zdjęcie: Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rosja zatwierdziła do użytku kolejną, czwartą już szczepionkę. To jednodawkowy preparat Sputnik Light, który ma być skuteczny w 80 proc. Twórcy szczepionki zapewnili, że szczepionka jest również efektywna wobec wszystkich nowych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. 

Jednodawkowy Sputnik Light

Rosja zatwierdziła jednodawkową szczepionkę przeciw COVID-19. Nowa wersja, zwana Sputnik Light, ma skuteczność około 80 proc, jak napisał w swoim oświadczeniu Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI), który pomógł sfinansować szczepionkę.

Szczepionka jeszcze nie przeszła zaawansowanych testów niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności. Wyniki pochodzą z „danych pochodzących z 28 dni po podaniu zastrzyku w ramach programu masowych szczepień Rosji w okresie od 5 grudnia 2020 r. do 15 kwietnia 2021 r.”, jak dodał w swoim komunikacie RFPI.

Sputnik Light skuteczny na nowe warianty koronawirusa?

Szczepionka została przetestowana przez ośrodek im. Nikołaja Gamalei – instytut naukowy, który opracował Sputnika V. Badacze zapewnili, że preparat jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom koronawirusa SARS-CoV-2. Wyjaśnili także, że przeciwciała w organizmie tworzą się cztery tygodnie po podaniu preparatu.

Jak poinformował RFPI, po szczepieniu preparatem Sputnik Light nie zarejestrowano żadnych poważnych odczynów niepożądanych. Szczepionka ma być przeznaczona dla osób w wieku od 18 do 60 lat.

Lekarka ze szczepionką

Rosyjskie szczepionki

Rosja zatwierdziła już trzy szczepionki na COVID-19. W połowie sierpnia 2020 roku zarejestrowano pierwszą szczepionkę Sputnik V, opracowaną przez moskiewski Instytut Gamaleya. Preparat ten wprowadzono do użytku, stosując podobne jak obecnie procedury polegające na zatwierdzeniu szczepionki przed dokładnymi wynikami badań. Postępowanie to wzbudziło wiele obaw, jednak masowe szczepienia rozpoczęto w grudniu, kiedy wstępne wyniki badań wykazały, że szczepionka jest skuteczna w 91,4 proc. Od tego czasu ponad 8 milionów Rosjan zostało zaszczepionych co najmniej pierwszą dawką Sputnika V. 

Drugą szczepionką wyprodukowaną i zatwierdzoną w Rosji jest EpiVacCorona opracowana przez Vector State Research Center of Virology and Biotechnology. Została ona zarejestrowana w październiku 2020 roku. Natomiast trzecią jest preparat CoviVac, który został opracowany z użyciem inaktywowanego wirusa. Szczepionki produkowane tą metodą powodują, że organizm rozpoznaje skład antygenowy wirusa, dzięki czemu w przyszłości będzie gotowy do walki z nim.

Sputnik Light będzie zatem czwartą szczepionką wyprodukowaną i zatwierdzoną w Rosji. Preparat nie wszedł jeszcze do użytku. Wicepremier Rosji Tatiana Golikowa oznajmiła, że nastąpi to po ustaleniu ceny preparatu i uzyskaniu niezbędnych zezwoleń.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.