2 min.
Rosyjski lek na COVID-19 już w aptekach. Jego cena: równowartość średniej rosyjskiej emerytury

Rosyjski lek na COVID-19 już w aptekach. Jego cena: równowartość średniej rosyjskiej emerytury/ Pexels, fot. Kelly Lacy
Rosyjski lek na koronawirusa od poniedziałku można kupić w aptece. Niestety nie jest osiągalny dla przeciętnych Rosjan. Powód? Jego cena to równowartość średniej rosyjskiej emerytury.
Spis treści
Rosyjskie leki na koronawirusa w aptekach
Resort zdrowia Rosji dopuścił do sprzedaży dwóch krajowych leków na koronawirusa o międzynarodowej nazwie Favipiravir. Wcześniej leki te stosowano jedynie w leczeniu pacjentów szpitalnych. Od poniedziałku jednak dostępne są w rosyjskich aptekach. Jak podaje agencja RIA Nowosti, opakowanie pierwszego preparatu Areplivir zawierającego 40 tabletek dostępne jest na receptę. Jego cena wynosi 12 320 rubli (613 zł). Drugi zatwierdzony lek (koronavir) zawiera 50 tabletek i kosztuje 11 550 rubli (574,73 zł).
„Rzeczpospolita” zauważa, że przez swoją cenę leki będą trudno dostępne dla emerytów, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie SARS-CoV-2. Przeciętna średnia emerytura w Rosji wynosi bowiem 14904 ruble (741 zł).
Czy rosyjski lek będzie dostępny w innych państwach?
Obecnie rosyjskie leki na COVID-19 można zakupić jedynie na terenie Rosji. Producent Promomed negocjuje jednak możliwość dostawy preparatu do Ameryki Łacińskiej, Afryki i WNP.
Rosyjska szczepionka na koronawirusa
Przypomnijmy, że Rosja (jako pierwsza na świecie) zatwierdziła również szczepionkę przeciwko COVID-19. Decyzja rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia o dopuszczeniu szczepionki do użytku została wydana po dwóch miesiącach testów na ludziach. Prezydent Władimir Putin nazwał ją „skuteczną ochroną przed śmiertelnym patogenem” i ujawnił, że jedna z jego córek już została zaszczepiona.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023