Przejdź do treści

Gigantyczne kolejki przed przychodniami i brak terminów. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów 70 plus

Gigantyczne kolejki przed przychodniami i brak terminów. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów 70 plus
Gigantyczne kolejki przed przychodniami i brak terminów. Rozpoczęły się zapisy na szczepienia dla seniorów 70 plus / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

22 stycznia o 6 rano ruszyły zapisy seniorów w wieku powyżej 70 lat na szczepienia przeciw COVID-19. Przynajmniej oficjalnie, bo jak się okazało, rejestracja była już możliwa od północy. Wiele miejsc mogło rozejść się więc już w nocy, a rano ustawiały się ogromne kolejki pod punktami szczepień. 

Seniorzy walczą o szczepionki

Zapisy na szczepionki dla seniorów miały wystartować o 6 rano 22 stycznia. Jednak rząd zaliczył falstart. Z relacji pacjentów wynika, że niektórzy z nich zarejestrowali się w systemie już po północy.

„Od północy do systemu były wprowadzane numery PESEL osób powyżej 70. roku życia. Część mogła być teoretycznie zarejestrowana wcześniej. Wprowadzanie 2,7 mln peseli nie trwa pół, ale kilka godzin. Ci, którzy zarejestrowali się przed godz. 6, to musiały być pojedyncze osoby” – przekonuje szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

Wcześniejsze uruchomienie zapisów to jednak nie jedyny problem, który się pojawił. System zapisów chyba nie był przygotowany na tak dużą liczbę chętnych, bo infolinia przeznaczona do rejestracji na szczepienia szybko padła. „Wszyscy konsultanci są zajęci” – taki komunikat słyszeli seniorzy.

Wielu z nich postanowiło więc odwiedzić punkty szczepień i tam zapisać się na szczepienie. Jak podają lokalne media, od wczesnego rana ustawiają się przed nimi gigantyczne kolejki, między innymi w Warszawie i Łodzi.

Seniorzy powyżej 70. roku życia muszą liczyć się z tym, że nie wszyscy zdołają się zarejestrować na szczepienia w pierwszym kwartale. Dla tej grupy pozostało ok. 1,2 mln terminów, a między 70. a 80. rokiem życia jest ok. 2,7 mln osób. W niektórych miastach, np. w Warszawie, już brakuje miejsc do końca marca.

Kobieta w ciąży

Jak można się zapisać na szczepienie?

  • Poprzez centralny system e-rejestracji, który integruje indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. Nie trzeba tego robić osobiście, bo przy telefonicznej rejestracji wystarczy podać imię, nazwisko i numer PESEL osoby, która zgłasza się do szczepienia. Jedną z dróg umówienia się na nie jest zarejestrowanie przez całodobową infolinię NFZ pod numerem 989. Konsultant zaproponuje termin i miejsce szczepienia.
  • Za pomocą rejestracji elektronicznej z wykorzystaniem Internetowego Konta Pacjenta. Dostępne jest ono na stronie pacjent.gov.pl. Do logowania potrzebny jest profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód). W tym celu można też skorzystać z bankowości elektronicznej.
  • Umówienie się na wizytę w punkcie szczepień. Ich lista jest na bieżąco aktualizowana na tej stronie. Takich miejsc jest obecnie w naszym kraju 5 981.
Co zawiera szczepionka, skoro nie ma w niej wirusa SARS-Cov-2? Odpowiada farmaceutka

Jest szansa na nowe terminy

Jak wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, powodem niewystarczającej liczby dostępnych terminów na szczepienia dla seniorów jest zbyt mała liczba szczepionek dostarczonych do Europy przez producentów.

– Przewidujemy, że szybko zarezerwowane mogą zostać wszystkie terminy dla seniorów, które mamy przewidziane do końca tego kwartału. Jest jednak szansa, że w ciągu kilku tygodni zarejestrowana zostanie szczepionka firmy AstraZeneca i jej dostawy trafią do Polski. Jeśli tak się stanie, wówczas natychmiast udostępnimy w kalendarzu szczepień kolejne terminy i uruchomimy dalszą rejestrację – powiedział Dworczyk.

Poinformował, że osoby starsze, którym nie uda się teraz zarejestrować na szczepienie, będą mogli zgłosić taką chęć na infolinii. W takim wypadku pacjent dostanie informację w momencie, gdy tylko pojawią się pojawią się wolne miejsca. Oby tylko infolinia nie była już tak obciążona jak w tej chwili.


Źródło: RMF24

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.