2 min.
Ruszą badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. „To dobra wiadomość”

Ruszą badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. „To dobra wiadomość” / iStock
Jak dotąd testy kliniczne szczepionek przeciw COVID-19 nie obejmowały kobiet w ciąży z uwagi na brak informacji o potencjalnym ryzyku skutków ubocznych. Jednak, jak informuje agencja Bloomberg, właśnie zapadła decyzja, żeby przeprowadzić takie badania. – To dobra wiadomość, że nareszcie zaczną się testy u kobiet w ciąży – podkreśla profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Marian Knight. Niestety jest jedno „ale”.
Badania kliniczne także dla kobiet w ciąży
Firmy Pfizer i BioNTech rozpoczną testy kliniczne szczepionki na COVID-19, by upewnić się, że stosowanie jej jest bezpieczne dla przyszłych matek – informuje agencja Bloomberg. Badania początkowo zostaną przeprowadzone u 350 ochotniczek, a docelowo obejmą grupę 4 tys. kobiet w ciąży.
Szczepionka produkowana przez Pfizer i BioNTech będzie testowana w USA, Europie, Ameryce Południowej i Afryce i obejmie głównie kobiety w trzecim trymestrze ciąży, aby ograniczyć ryzyko dla dziecka – poinformowała firma BioNTech.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Jest jedno „ale”
Decyzja o rozpoczęciu badań klinicznych na kobietach w ciąży ucieszyła wielu lekarzy i naukowców, którzy apelowali o ich przeprowadzenie.
– To wprawdzie dobra wiadomość, że nareszcie zaczną się testy u kobiet w ciąży, ale wyniki tych badań raczej nie będą dostępne przed jesienią – powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga specjalizująca się w zdrowiu matki i dziecka profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Marian Knight.
Obecnie jedynym państwem, w którym zaleca się szczepienia kobiet w ciąży, jest Izrael. Z powodu braku badań klinicznych pozostałe kraje, jak również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nie rekomendują ich, o ile ciężarne nie należą do grupy ryzyka.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023