2 min.
Ruszą badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. „To dobra wiadomość”

Ruszą badania kliniczne szczepionki przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży. „To dobra wiadomość” / iStock
Najnowsze
24.02.2021
„Trzecia fala koronawirusa rozpędza się w Polsce”. W jednym z województw powrót do obostrzeń
24.02.2021
Pierwsze szczepionki w ramach projektu COVAX dotarły do Ghany. „To doniosła okazja” – podkreślają UNICEF i WHO
24.02.2021
Naukowcy stworzyli „sztuczną, inteligentną i w pełni zautomatyzowana trzustkę”. Świetna wiadomość dla cukrzyków
24.02.2021
„Zaszczep się przeciwko koronawirusowi na wakacjach”. Turystyka szczepionkowa coraz bardziej popularna
24.02.2021
Mama Chemik: bakterie, grzyby i wirusy kolonizują nasze gąbki w zastraszającym tempie, a my często nie jesteśmy tego nawet świadomi
Jak dotąd testy kliniczne szczepionek przeciw COVID-19 nie obejmowały kobiet w ciąży z uwagi na brak informacji o potencjalnym ryzyku skutków ubocznych. Jednak, jak informuje agencja Bloomberg, właśnie zapadła decyzja, żeby przeprowadzić takie badania. – To dobra wiadomość, że nareszcie zaczną się testy u kobiet w ciąży – podkreśla profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Marian Knight. Niestety jest jedno „ale”.
Badania kliniczne także dla kobiet w ciąży
Firmy Pfizer i BioNTech rozpoczną testy kliniczne szczepionki na COVID-19, by upewnić się, że stosowanie jej jest bezpieczne dla przyszłych matek – informuje agencja Bloomberg. Badania początkowo zostaną przeprowadzone u 350 ochotniczek, a docelowo obejmą grupę 4 tys. kobiet w ciąży.
Szczepionka produkowana przez Pfizer i BioNTech będzie testowana w USA, Europie, Ameryce Południowej i Afryce i obejmie głównie kobiety w trzecim trymestrze ciąży, aby ograniczyć ryzyko dla dziecka – poinformowała firma BioNTech.
Jest jedno „ale”
Decyzja o rozpoczęciu badań klinicznych na kobietach w ciąży ucieszyła wielu lekarzy i naukowców, którzy apelowali o ich przeprowadzenie.
– To wprawdzie dobra wiadomość, że nareszcie zaczną się testy u kobiet w ciąży, ale wyniki tych badań raczej nie będą dostępne przed jesienią – powiedziała w wywiadzie dla Bloomberga specjalizująca się w zdrowiu matki i dziecka profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego Marian Knight.
Obecnie jedynym państwem, w którym zaleca się szczepienia kobiet w ciąży, jest Izrael. Z powodu braku badań klinicznych pozostałe kraje, jak również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), nie rekomendują ich, o ile ciężarne nie należą do grupy ryzyka.
Zobacz także

„Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone” – uspokaja dr Grzegorz Południewski, ginekolog, położnik

„Co 16 sekund dochodzi do martwego urodzenia”. Pandemia może jeszcze pogorszyć sytuację

„Co piąta kobieta okazyjnie spożywa napoje alkoholowe przez cały okres ciąży”. Co się dzieje wtedy z twoim organizmem?
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

24.02.2021
„Nie chcę, żeby było po mnie widać chorobę” – mówi Agata Młynarska, która zmaga się z chorobą Leśniowskiego-Crohna

23.02.2021
Magdalena Kowalska-Herdzik o „uśmiechniętej” depresji: Stłumione emocje muszą znaleźć ujście. Zazwyczaj szukają najsłabszego punktu w ciele człowieka

23.02.2021
„Uważałam, że z każdą matką miałby lepiej – szkoda, że trafił na mnie, bo jestem taka nieudana”. Depresja poporodowa oczami mam, które ją przeszły

23.02.2021