2 min.
Ruszają szczepienia kolejnej grupy. Podano, u ilu osób wystąpiły objawy poszczepienne

Ruszają szczepienia kolejnej grupy wiekowej. Podano, u ilu osób wystąpiły objawy poszczepiennie/ Getty Images
W Polsce liczba szczepień wykonanych z wykorzystaniem trzech różnych preparatów przekroczyła 5 mln. Wśród wszystkich zaszczepionych osób zarejestrowano 5136 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Większość z nich miała charakter łagodny, zaliczając tu m.in. zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu wkłucia.
Spis treści
Podano ponad 5 mln dawek szczepionki
Obecnie liczba wykonanych szczepień przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła 5 mln z zastosowaniem trzech różnych preparatów. Szczepienia w naszym kraju rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku z wykorzystaniem szczepionki amerykańskiego koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech. Następnie 12 stycznia 2021 roku do Polski dotarły pierwsze dawki preparatu Moderny, amerykańskiej firmy biotechnologicznej. Natomiast 12 lutego wdrożono szczepienia preparatem szwedzkiego koncernu farmaceutycznego AstraZeneca, który jest trzecim zatwierdzonym w Unii Europejskiej.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce przynajmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało dotąd 3 289 482 Polaków. W tej grupie ponad połowa osób (1 788 446) otrzymała także drugą dawkę preparatu. W sumie w całym kraju podano 5 077 928 dawek szczepionki przeciw COVID-19.
Z danych ministerstwa wynika, że najwięcej szczepień wykonano na Mazowszu (793 478), a najmniej w Lubuskiem (123 904).
NOP po szczepieniu przeciw COVID-19
Od pierwszego dnia szczepienia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłaszane są niepożądane odczyny poszczepienne (NOP).
NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które występuje w okresie do 4 tygodni po podaniu szczepionki. Zalicza się tu przede wszystkim omdlenia, duszności, pokrzywkę, wysoką gorączkę, wymioty, drgawki, a nawet zgon. W Polsce zarejestrowano 5136 odczynów poszczepiennych, z czego 4402 miało charakter łagodny, objawiający się zaczerwieniem oraz krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Ponadto zanotowano także objawy grypopodobne takie jak: gorączka, ból głowy, duszność czy omdlenie.
Szczepienia kolejnych grup
Obecnie trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 osób w wieku 60-69 lat (rocznik 1952-1961). W czwartek 25 marca zostaną wznowione zapisy dla osób powyżej 70 lat, które nie zrobiły tego wcześniej. Od poniedziałku rozpoczęto także szczepienie osób z rocznika 1952 (69 lat).
W środę zainaugurowane zostanie szczepienie służb mundurowych, których rejestracja rozpoczęła się na początku marca. Szczepienia w tej grupie planowo powinny rozpocząć się 29 marca.
Podeślij znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023