Przejdź do treści

Ryzyko śmierci i zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 spada po pierwszej dawce szczepionki. Najnowsze badania naukowców

Kobieta
Ryzyko śmierci i zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 spada po pierwszej dawce szczepionki. Najnowsze badania naukowców/ Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia wykazali, jak długo trwa ochrona po przyjęciu szczepienia na COVID-19. Dzięki najnowszym danym wiadomo, że ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 spada po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki preparatu. 

Ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 spada po szczepieniu

Jak czytamy w raporcie włoskiego Instytutu Służby Zdrowia, od 105-112 dni po szczepieniu obserwuje się nie tylko utrzymanie odporności, ale także spadek ryzyka zachorowania na COVID-19 zarówno u kobiet i mężczyzn w różnych grupach wiekowych. Badania zostały przeprowadzone na około 14 mln osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką po 130 dniach od jej podania.

„W chwili obecnej nie notuje się wzrostu ryzyka choroby w dłuższym okresie po szczepieniu” – podkreślili eksperci Instytutu Służby Zdrowia.

Naukowcy zaznaczyli, że ryzyko zgonu zmniejszyło się o 95 proc., a ryzyko zdiagnozowania i hospitalizacji odpowiednio 80 proc. i 90 proc. Wykazali także, że możliwość zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 znacznie spada po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki szczepienia. Ponadto po 35 dniach od przyjęcia preparatu następuje stabilizacja tej redukcji.

Dane te uwierzytelniają wyniki pierwszego raportu przeprowadzonego przez Instytut, który dotyczył 13,7 mln zaszczepionych osób. Eksperci wskazali również, że w porównaniu z poprzednim raportem wśród badanych nastąpił wzrost zaszczepionych osób w grupie wiekowej 40 lat i starszych.

„Raport potwierdza skuteczność kampanii szczepień i potrzebę szybkiego osiągnięcia wysokiego zasięgu wśród populacji, aby zakończyć sytuację kryzysową” – zaznaczył w oświadczeniu prezes ISS Silvio Brusaferro.

Szczepienia we Włoszech

Raport został opublikowany po rekordowym weekendzie kampanii szczepień we Włoszech. W trakcie zaledwie dwóch dni w tym kraju zaszczepiło się ponad 1,2 mln osób.

W pełni we Włoszech zostało zaszczepionych 13 milionów osób oraz wykorzystano 38 mln dawek preparatów na COVID-19.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.