Przejdź do treści

Ryzyko urodzenia martwego dziecka jest około dwa razy wyższe u kobiet z COVID-19 – mówią naukowcy

Kobieta w szpitalu
COVID-19 a urodzenie martwego dziecka / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W porównaniu z kobietami bez zakażenia COVID-19, u pacjentek zakażonych ryzyko urodzenia martwego dziecka jest około dwa razy wyższe. Wzrosło ono jeszcze niemal czterokrotnie w okresie, gdy wariant Delta stał się dominujący. Tak wynika z opublikowanych w piątek badań przeprowadzonych na zlecenie rządu USA.

Urodzenie martwego dziecka a COVID-19

Badania, przeprowadzone przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), oparto na ponad 1,2 mln danych zebranych w okresie od marca 2020 do września 2021 roku od największych szpitali w kraju.

Jak wynika ze statystyk, urodzenia martwego dziecka były bardzo rzadkie i odpowiadały 0,65 proc. lub 8154 porodom. Po zastosowaniu metod statystycznych w celu uwzględnienia innych zmiennych, które mogą wpływać na wynik, okazało się jednak, że urodzenia martwego dziecka były 1,47 razy częstsze wśród matek z dodatnim wynikiem COVID-19 jeszcze przed Deltą, 4,04 razy częściej po i 1,9 razy częściej ogółem.

kobieta w ciąży

Dodatkowe badania są uzasadnione

U kobiet z COVID-19 pojawiały się stany takie jak: przewlekłe nadciśnienie, posiadanie więcej niż jednego dziecka, choroby serca, oddzielenie łożyska od macicy, posocznica, słaby przepływ krwi powodujący wstrząs, zagrażające życiu uszkodzenie płuc i konieczność użycia respiratora lub przyjęcia na OIOM. Wszystko to wiązało się to z wyższym odsetkiem martwych urodzeń.

„Dodatkowe badania są uzasadnione, aby zbadać wpływ powikłań związanych z COVID-19 na ryzyko urodzenia martwego dziecka” – uważają autorzy badania, dodając, że uważa się je za najbardziej znaczące w łączeniu COVID-19 z urodzeniem martwego dziecka.

Specjaliści dodają, że obecna analiza obejmuje dodatkowy rok danych, przynosząc coraz więcej dowodów na to, że COVID-19 wiąże się ze zwiększonym ryzykiem urodzenia martwego dziecka.

Badania wskazują więc, że szczepienia na COVID-19 są bardzo istotnym etapem także w planowaniu ciąży.

Szczepienie na COVID-19 w ciąży

Jak czytamy na oficjalnej stronie rządowej, w Polsce okresy ciąży i laktacji nie są wymienione w przeciwwskazaniach podanych w Charakterystykach Produktów Leczniczych zarejestrowanych szczepionek mRNA przeciw COVID-19. Z uwagi jednak na fakt, że aktualnie nie ma informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek u kobiet w ciąży i karmiących piersią, zalecenia międzynarodowe ekspertów, m.in.  amerykańskiego Centrum ochrony i Zapobiegania Chorób (CDC) i zespołu ekspertów ds. Szczepień (ACIP) pozostawiają decyzję o szczepieniu kobiecie, po skonsultowaniu z lekarzem analizy korzyści i ryzyka oraz stopnia narażenia na zakażenie SARS-COV-2 (grupy objęte priorytetem to pracownice ochrony zdrowia i matki wcześniaków przebywających w szpitalu). Mechanizm działania szczepionek mRNA pokazuje, że jest to jeden z najbezpieczniejszych rodzajów szczepionek.

Źródło:

Risk for Stillbirth Among Women With and Without COVID-19 at Delivery Hospitalization — United States, March 2020–September 2021 [https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7047e1.htm?s_cid=mm7047e1_x],

Szczepienie przeciwko COVID – pytania i odpowiedzi [https://www.gov.pl/web/szczepimysie/pytania-i-odpowiedzi].

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.