Przejdź do treści

Rząd ogłosił, jakie luzowania czekają nas w wakacje. Ci, którzy planują urlop, odetchną z ulgą

Rząd ogłosił, jakie luzowania czekają nas w wakacje. Ci, którzy planują urlop, odetchną z ulgą
Rząd ogłosił, jakie luzowania czekają nas w wakacje. Ci, którzy planują urlop, odetchną z ulgą / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i wszystko wskazuje na to, że jest on na wyciągnięcie ręki – podkreślił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając kolejne luzowania obostrzeń. Pierwsze zmiany czekają nas już 13 czerwca, kolejne – 26 czerwca.

Co z obostrzeniami w wakacje? Zapadła decyzja

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi mają pojawić się kolejne luzowania obostrzeń, które zostały wprowadzone z powodu pandemii COVID-19. Decyzja rządu dotycząca zmian miała pojawić się już na początku tygodnia, ale jej ogłoszenie zostało przesunięte w związku z rozprzestrzenianiem się w innych krajach, m.in w Wielkiej Brytanii, groźnego wariantu indyjskiego SARS-CoV-2. Teraz, po konferencji prasowej rządu i Ministerstwa Zdrowia, wszystko już jest jasne.

Zarówno premier, jak i minister zdrowia Adam Niedzielski, podkreślali, że choć wciąż należy zachować ostrożność, to mamy powody do radości. 10 czerwca odnotowano 382 nowych potwierdzonych przypadkach zarażenia wirusem SARS-CoV-2. Zmarły 84 osoby chore na COVID-19. To znacznie bardziej optymistyczne dane niż chociażby jeszcze trzy miesiące temu, kiedy MZ co chwilę informowało o nowych rekordach zakażeń, które osiągały nawet 30 tys. przypadków dziennie. Jest jeszcze jedna dobra informacja: po raz pierwszy od dawna wskaźnik średniej liczby tygodniowych zarażeń na 100 tys. mieszkańców spadł poniżej 1 – do 0,9.

– Codziennie śledzimy poszczególne parametry. Najlepsza informacja jest taka, że nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do liczby zakażeń – powiedział Niedzielski.

To wszystko skłoniło rządzących do tego, żeby znieść limity obowiązujące w hotelach, restauracjach czy na koncertach.

Jakie luzowania obostrzeń nas czekają?

– Wszyscy czekaliśmy na ten moment oddechu po trzeciej fali koronawirusa i wszystko wskazuje na to, że jest on na wyciągnięcie ręki – stwierdził na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając kolejne luzowania obostrzeń.

Już od 13 czerwca w kościołach będzie mogło przebywać więcej osób – będzie mogła być zajęta połowa dostępnych miejsc. Więcej zmian czeka nas od 26 czerwca. Będą to:

  • większy limit obłożenia w hotelach, zostaje zwiększony do 70 proc. (nie wliczają się do niego dzieci do 12 r.ż.);
  • limit obłożenia w restauracjach i kinach zwiększy się do 75 proc.;
  • zostaną otwarte dyskoteki, będzie mogło w nich przebywać maksymalnie 150 osób;
  • targi i konferencje –  limit zostanie zwiększony z 1 osoby na 15 m2 na 1 osobę na 10 m2;
  • w wydarzeniach sportowych i koncertach na obiektach sportowych będzie mogło brać udział więcej widzów, zajęte będzie mogło być 50 proc. miejsc.

Jest jeszcze jedna ważna zmiana – osoby zaszczepione nie będą wliczane w powyższe limity.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.