Przejdź do treści

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem wśród personelu medycznego. Dwa nowe zarządzenia

Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock
Rząd próbuje ograniczyć liczbę zakażeń wśród personelu medycznego/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maseczki obowiązkowe dla wszystkich lekarzy, testy na koronawirusa medykom zrobią nie tylko szpitale zakaźne. W sobotę 4 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił nowe obostrzenia, które będą dotyczyły personelu medycznego. GIS ogłosił, że zakażenie koronawirusem wykryto u 461 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych.

Ochrona lekarzy przed koronawirusem – co się zmieni?

„Mamy taki etap epidemii, że niedługo będziemy prosić, by cały personel medyczny nosił maseczki” – mówił Łukasz Szumowski podczas sobotniej konferencji prasowej.

Minister zdrowia zapowiedział również, że teksty na obecność SARS-CoV-2 będą wykonywać już nie tylko szpitale zakaźne. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni będą poddawani testom w szpitalach, w których pracują.

Szumowski ogłosił również, że rząd ma zakontraktowanych 800 tysięcy testów. Obecnie na dobę wykorzystywanych jest ich około 6 tysięcy. Poinformował także o tym, jakich zakupów w związku z epidemią dokonał rząd w ciągu ostatnich 10 dni, na liście znalazło się: 30 mln maseczek medycznych, 28 mln masek z filtrami Hepa, 17,5 mln kompletów rękawic jednorazowych, ponad 1,5 mln kombinezonów ochronnych oraz blisko 2 mln gogli.

Kobieta w maseczce ochronnej

461 osób personelu medycznego jest zakażonych koronawirusem

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 461 lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. To ponad 17 proc. wszystkich wykrytych zakażeń. „To problem systemowy. Konieczne są nowe, szczegółowe zalecenia ochrony indywidualnej i organizacji pracy w szpitalach” – napisał na Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Rzecznik GIS Jan Bondar poinformował, że 106 osób personelu medycznego z potwierdzonym koronawirusem jest hospitalizowanych, a 355 pozostaje w izolacji domowej.

Liczba osób personelu medycznego przebywająca w kwarantannie domowej to – według stanu na 2 kwietnia – 4391, zaś w kwarantannie zbiorowej – 186 osób. Łącznie – 4577 osób.

Kobiety w maseczkach - kronawirus

„To problem systemowy”

Immunolog dr n. med. Paweł Grzesiowski zauważa, że liczba zakażonych osób pracujących w ochronie zdrowia stanowi ponad 17 proc. wszystkich wykrytych zakażeń. A to jeden z najwyższych odsetków w Europie.

To problem systemowy. Konieczne są nowe, szczegółowe zalecenia ochrony indywidualnej i organizacji pracy w szpitalach” – napisał na Twitterze.

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Mapa koronawirusa w Polsce

Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 3 503. Wystąpiły też 73 przypadki śmiertelne. 2 303 osób jest hospitalizowanych, 160 587 objęto kwarantanną, a 41 146 objęto nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na powyższej mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie mazowieckim.

Mapę aktualizujemy na bieżąco. Mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce aktualizowana jest w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.