Przejdź do treści

Rząd rozszerza kwarantannę. Chce „uchronić Polaków przed nowymi wariantami COVID-19”

Rząd rozszerzył kwarantannę. Chce "uchronić Polaków przed nowymi wariantami COVID-19"
Rząd rozszerzył kwarantannę. Chce "uchronić Polaków przed nowymi wariantami COVID-19" / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Indyjski, bardziej zakaźny, wariant koronawirusa w Polsce nie rozprzestrzenił się jeszcze na dużą skalę. Inaczej jest jednak w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii, Rosji czy Portugalii,  gdzie jest on dominujący. Właśnie dlatego rząd postanowił wprowadzić specjalne środki ostrożności związane z wjazdem do Polski.

Kwarantanna znów obowiązuje

Niedawno rząd wprowadził 7-dniową kwarantannę dla niezaszczepionych osób przyjeżdżających do Polski z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Zwalnia z niej jedynie negatywny test na obecność koronawirusa, jednak zrobić go można najwcześniej po tygodniu od przyjazdu do Polski.

Teraz ograniczenia dla osób przybywających do naszego kraju są jeszcze większe. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował na konferencji prasowej o rozszerzeniu kwarantanny na kraje spoza strefy Schengen – w tym wypadku również chodzi o podróżnych, którzy nie są w pełni zaszczepieni. W przypadku osób przyjeżdżających z Wielkiej Brytanii, z kwarantanny może zwolnić wykonanie testu po tygodniu od przyjazdu do Polski. Osoby przyjeżdżające spoza strefy Schengen z kwarantanny również może zwolnić wykonanie testu po 7 dniach, w tym wypadku jednak kwarantanna trwa 10 dni. Nowe przepisy obowiązują od północy, w nocy z 23 na 24 czerwca.

„Wprowadzenie kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy podyktowane jest tym, abyśmy uchronili Polaków przed nowymi wariantami COVID-19, które mogą się przedostawać do naszego kraju” – podkreślił Kraska. 

Chodzi głównie o indyjską odmianę Delta. Na razie w Polsce odnotowano 90 przypadków zarażenia tym konkretnym szczepem, jednak minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że jeśli będzie ich więcej, to zniesione obostrzenia mogą powrócić. 

Wariant Delta

WHO podkreśla, że indyjska odmiana COVID-19 jest bardziej zaraźliwa niż inne warianty. Jak wyjaśniają naukowcy, wynika to z tego, że jest on „podwójnie zmutowany” (zawiera mutację L452R i E484Q). Może to pozwolić „uciec” mu przed reakcją układu odpornościowego organizmu.

Symptomy, które pojawiają się u chorych, łatwo można pomylić z przeziębieniem. Są to:

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.