3 min.
Rząd zapowiada zniesienie kolejnych obostrzeń w związku z koronawirusem. Jakie zapisy znalazły się w projekcie Ministerstwa Zdrowia?

Rząd zapowiada zmniejszenie obostrzeń w związku z koronawirusem. Jakie zapisy znalazły się w projekcie Ministerstwa Zdrowia? / Rawpixel
Od wtorku czekają nas spore zmiany w restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. Dystans społeczny zostanie skrócony z 2 m do 1,5 m. W targach i konferencjach będzie mogło uczestniczyć więcej osób, a na obiektach sportowych limit publiczności zostanie podwyższony do 50 proc. – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów.
Spis treści
Mniej ograniczeń na stadionach, targach i konferencjach
Z najnowszego projektu rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia dotyczącego ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa wynika, że restrykcji będzie znaczniej mniej niż wcześniej. Jakie punkty pojawiły się w projekcie?
- Skrócono tzw. dystans społeczny z 2 m do 1,5 m, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązku zakrywania nosa i ust.
- Zmniejszono do 2,5 mkw minimalną powierzchnię, którą trzeba zapewnić każdemu uczestnikowi targów, wystaw, kongresów i konferencji.
- Podwyższono limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla kibiców na stadionach piłkarskich i żużlowych.
- W zajęciach lub w wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym będzie mogło uczestniczyć nie więcej niż 300 uczestników. Jednak nie dotyczy to pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych. W limicie nie zawierają się osoby zajmujące się obsługą wydarzenia.
- Podniesiono limit publiczności na innych obiektach sportowych do 50 proc. Zmiana ta przewiduje również otwarcie dla publiczności hal sportowych we wskazanym 50-procentowym limicie.
- Zdecydowano o zniesieniu ograniczenia liczby uczestników zajęć na basenach. Podniesiono też limit publiczności do 50 proc. liczby miejsc przewidzianych dla publiczności. Zasady dotyczące korzystania z basenów otwartych i zamkniętych mają być ujednolicone.
- Zniesiono obowiązek naprzemiennego zajmowania miejsc w kinach, na imprezach artystycznych i rozrywkowych w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach i w muszlach koncertowych. Widz będzie dalej zobowiązany do zakrywania ust i nosa do czasu zajęcia przez niego miejsca oraz podczas poruszania się na terenie obiektów. Będzie też musiał zachować 1,5 m odległości od innego widza – w przypadku obiektów bez oznaczonych miejsc.
Jak ministerstwo tłumaczy złagodzenie restrykcji?
– Widzimy, że na obiektach sportowych, z wyjątkiem pierwszych meczów, zasady sanitarne są dość dobrze przestrzegane i egzekwowane. Ta odpowiedzialność po stronie organizatorów jak i kibiców pozwala na zwiększenie limitu dostępnych miejsc dla fanów sportu – poinformował wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Dodał, że z kolei targi, kongresy czy szkolenia to wydarzenia, na których liczba osób może być w pełni kontrolowana, a każdy uczestnik może być ewidencjonowany z imienia i nazwiska. A co za tym idzie, według niego mogłyby być tu wprowadzone „pewne poluzowania co do tzw. dystansu społecznego„.
Rozporządzenie wchodzi w życie 21 lipca 2020 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać 4 sierpnia 2020 r.
Zobacz także

„Koronawirus pokazuje ludziom, jak cenne są małe rzeczy, oczywiste, zwyczajne, codzienne”. Jak zrobić własnoręcznie płyny dezynfekujące do domu i ekologiczne środki czystości?

„Miejmy świadomość, że koronawirus uszkadza serce” – mówi prof. Adam Witkowski, kardiolog. Kto jest najbardziej narażony?

„Bądźmy jeszcze cierpliwi, a wkrótce będziemy mogli znów pływać w morzu…” Posłuchajcie 7-letniego geniusza i jego „walca izolacji”
Przekaż informację koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023