2 min.
Rząd zapowiedział nową ścieżkę testowania na COVID-19. Każdy będzie mógł na własne życzenie zrobić bezpłatny test?

Rząd zapowiedział nową ścieżkę testowania. Każdy będzie mógł na własną prośbę zrobić test na COVID-19? / iStock
„Dzisiejsze wyniki są bardzo niepokojące” – zaalarmował Adam Niedzielski. Minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie samodzielnych skierowań na testy na obecność koronawirusa, żeby „odciążyć” służbę zdrowia. Tłumaczymy, jak będzie można skorzystać z takiej możliwości.
Niepokojące wyniki
W ciągu ostatniej doby odnotowano 10 tys. 896 nowych przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 23 osoby.
– Dzisiejsze wyniki są bardzo niepokojące. Blisko 11 tysięcy to bardzo dynamiczny wzrost względem poprzedniego tygodnia, to wzrost rzędu 75 procent. To zdecydowane przyśpieszenie w stosunku do tego, co obserwowaliśmy w ostatnich dniach – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Test „na żądanie”?
– Zdecydowaliśmy się na odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej. Chodzi o samodzielną procedurę kwalifikacji na test w kierunku stwierdzenia koronawirusa – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
W tym celu trzeba będzie wejść na stronę gov.pl/dom i wypełnić formularz. Jeśli zostaniemy zakwalifikowani na test, skontaktuje się z nami konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na badanie. Konsultanci mają pracować codziennie w godzinach od 8 do 18 i to właśnie najlepiej w tych godzinach najlepiej wypełnić formularz. Po wystawieniu zlecenia na test otrzymamy wiadomość SMS o proponowanym miejscu oraz godzinie testu.
Jak wygląda procedura kwalifikacji na test w kierunku SARS-CoV-2 za pomocą formularza❓
1⃣ Wypełniasz formularz na https://t.co/2R3nfHRPzZ
2⃣ Po pozytywnej kwalifikacji skontaktuje się z tobą konsultant z Centrum Monitorowania DOM
3⃣ Otrzymasz zlecenie na test z systemu #eKolejka pic.twitter.com/GMccloGIyo— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 15, 2021
Odpowiedzi zweryfikuje… algorytm
Co znajdziemy w dokumencie on-line? Będziemy musieli odpowiedzieć na takie pytania, jak:
- Czy przebywałeś w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 , w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut?
-
Czy miałeś bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2?
- Czy masz któryś z tych objawów: kaszel/ gorączka/ duszność?
Dane przesłane do systemu ma zweryfikować specjalny algorytm, który określi, czy zostaniemy zakwalifikowani na test. Pytanie jednak, czy taka weryfikacja wystarczy i czy to nie stwarza pola do testowania nie tych, którzy naprawdę mogą być zarażeni, a tych, którzy chcą zrobić test z czystej ciekawości.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023