Przejdź do treści

Jakie leki przeciwgorączkowe dla osób zarażonych koronawirusem? Znamy nowe wytyczne WHO

leki - koronawirus
Są wytyczne WHO w sprawie leków dla osób zarażonych koronawirusem. Mówią, które leki najlepiej wybierać / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Trwa weryfikacja wstępnych obserwacji działania różnych leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych na zarażonych koronawirusem. Wiele osób ma wątpliwości, co powinny przyjmować. Głos w tej sprawie zabrała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

 

Które leki dla zarażonych wirusem SARS CoV-2?

Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia WHO Christian Lindmeier poinformował, że osoby zarażone koronawirusem powinny w pierwszej kolejności sięgać po leki na bazie paracetamolu (m.in. APAP).

Stanowisko WHO popierają między innymi służby medyczne Szwajcarii (BAG). Lekarze apelują jednak, żeby każdy lek przyjmować jedynie po konsultacji z lekarzem. Przypominają, że przyjęcie zbyt dużej dawki tego paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Maksymalna dawka dobowa podawana przez producentów wynosi 4 g. Do zatrucia u osób zdrowych dochodzi po przekroczeniu dawki powyżej 10 g. Na toksyczne działanie paracetamolu szczególnie wrażliwe są osoby obciążone przewlekłymi chorobami wątroby i innymi chorobami ogólnoustrojowymi.

Dzieci śpiewają

 

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Mapa
Wykres
Łączna liczba zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2 w Polsce
2872868
Liczba wyleczonych pacjentów
2640672
Liczba osób hospitalizowanych z COVID-19
4697
Liczba osób objętych kwarantanną
71529
Przypadki śmiertelne
73856

Mapa koronawirusa w Polsce

Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 246. Wystąpiło też 5 przypadków śmiertelnych. 833 osoby są hospitalizowane, 14531 objęto kwarantanną, a 35 853 objęto nadzorem epidemiologicznym. Mapa zarażeń powyżej pokazuje wszystkie przypadki zachorowań. Na powyższej mapie zarażeń COVID-19 widzimy dane z podziałem na województwa. Obecnie największa liczba zarażonych koronawirusem występuje w województwie mazowieckim. W regionie Warszawy jest 29 przypadków zarażenia koronawirusem SARS-Cov-2, żaden z nich nie jest ciężki.

Mapę aktualizujemy na bieżąco. Mapa zachorowań na Koronawirus w Polsce aktualizowana jest w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia.

kobieta w ciąży

Objawy koronawirusa

Koronawirus przypomina grypę a jego najgroźniejszym powikłaniem jest zapalenie płuc. Koronawirus, odzwierzęcy wirus ze środkowych Chin, zabił już prawie 8 tys. osób i rozprzestrzenia się po całym świecie. Co piąty przypadek COVID-19, choroby wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2, przebiega z zagrożeniem życia, szczególnie u osób starszych i osłabionych po operacjach. Bardziej odporni są ludzie młodsi, jak dotąd nie stwierdzono ciężkiego przypadku zachorowania wśród dzieci i młodzieży. Powyżej prezentujemy mapę zachorowań w Polsce, widać jak wygląda sytuacja w poszczególnych województwach.

U zarażonych koronawirusem występowała gorączka, suchy kaszel, ból kości i mięśni a także duszności i ogólne zmęczenie. RTG płuc wykazywał u nich objawy wirusowego zapalenia płuc z wysiękiem. Objawy pojawiały się od 2 do 14 dni od zakażenia. Ostatnie badania dowiodły jednak, że zarażać może nie tylko osoba z kompletem objawów chorobowych, ale także i ta, która ich jeszcze nie ma.

Cynk pomaga w walce z koronawirusem? Eksperci ostrzegają!

Co zrobić, kiedy coś nas niepokoi?

Służby sanitarne zalecają, by każda osoba, która w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywała w rejonie występowania zakażenia lub miała do czynienia z kimś, kto tam przebywał i obserwuje u siebie podane powyżej objawy, powinna trafić do najbliższego szpitalnego oddziału chorób zakaźnych. Nie wolno zgłaszać się do lekarza rodzinnego, ani tym bardziej do szpitalnego oddziału ratunkowego! Jakiś czas temu jeden z pacjentów przyczynił się w ten sposób do zamknięcia SOR-u w jednym z tarnowskich szpitali.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.