Przejdź do treści

San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk

San Marino
San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

San Marino, niezależne mikropaństwo w północnych Włoszech, ogłosiło w środę, że zaoferuje turystom szczepionkę na COVID-19. Ta będzie wliczona w koszty pobytu, które wyniosą 50 euro. Zainteresowane ofertą osoby będą mogły skorzystać z oferty od 17 maja. 

Szczepionka w cenie pobytu

Szczepienie na COVID-19 zostanie udostępnione osobom, które zarezerwują hotel na co najmniej trzy noce i wrócą w ciągu trzech lub czterech tygodni na podanie drugiej dawki preparatu. Program, który zostanie uruchomiony 17 maja, da San Marino „realną możliwość przyciągnięcia turystyki, której nikt z nas nigdy wcześniej nie uważał za osiągalną”, jak powiedział minister spraw zagranicznych Luca Beccari.

Istnieje jednak jeden haczyk. Republika San Marino oferuje turystom rosyjską szczepionkę Sputnik V, która nie została jeszcze zatwierdzona do użytku przez Europejską Agencję Leków. San Marino nie jest członkiem Unii Europejskiej, a rosyjska szczepionka jest stosowana w tym państwie od początku marca.

W kraju o powierzchni 61 kilometrów kwadratowych i populacji 34 tys. do tej pory zaszczepiło się 25 tysięcy mieszkańców. Większość z nich otrzymała szczepionkę Sputnik V, jak poinformowali urzędnicy w środowym oświadczeniu.

Szczepionki

Szczepionki w San Marino dostępne dla wszystkich?

W komunikacie prasowym Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), suwerenny fundusz majątkowy odpowiedzialny za sprzedaż szczepionki za granicą, powiedział, że jest gotowy dostarczyć dodatkowe partie Sputnika V do San Marino.

„RDIF jest gotowy zapewnić dodatkowe dostawy szczepionki w celu zorganizowania turystyki szczepień” – zapewnił dyrektor generalny RDIF Kirill Dmitriev.

Szczepionka w cenie 50 euro wliczona z kosztów pobytu dostępna będzie dla wszystkich z wyjątkiem obywateli Włoch. San Marino nie zawarło w tej sprawie porozumienia z rządem w Rzymie.

Obywatele UE, którzy wciąż czekają na szczepienie, mogą ulec pokusie przekroczenia granicy i zaszczepienia się. Rosyjski preparat nie pozwoli jednak na skorzystanie z „unijnego certyfikatu COVID-19”.

Zaszczepiłabyś/byś się preparatem Sputnik V?

Tak
Nie
Zobacz wyniki ankiety

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.