3 min.
Sen pomaga zwalczyć COVID-19 – wskazują badania

Sen pomaga zwalczyć COVID-19 – wskazują badania/ iStock
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
05.07.2022
Dwulatek na OIOM-ie. Groźna choroba z ubiegłego stulecia powróciła
04.07.2022
W lipcu może zabraknąć nawet 215 leków – podaje Ministerstwo Zdrowia. Na liście Clexane, Humulin czy Berodual
04.07.2022
Pierwsza pomoc w przypadku poparzenia przez meduzę. Sprawdź krok po kroku, jak się zachować
04.07.2022
Taka ciąża zdarza się raz na 70 milionów. 35-latka spodziewa się dwóch par bliźniąt
Niedostatek i kiepska jakość snu zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – wynika z badań przeprowadzonych wśród pracowników opieki zdrowotnej. Naukowcy wykazali, że każda dodatkowa przespana w nocy godzina zmniejsza ryzyko zakażenia o 12 procent.
Każda godzina snu ma znaczenie
Wyczerpanie organizmu związane z niewystarczającą ilością snu może przyczyniać się do ciężkiego przebiegu COVID-19 – udowadniają naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Harvard Medical School. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie „BMJ Nutrition Prevention & Health”, nie pozostawiają złudzeń: nadmierne obciążenie pracą i ciągłe niedosypianie zwiększa ryzyko zakażenia koronowirusem i może osłabiać zdolność organizmu do walki z patogenem.
Badanie w formie ankiety zostało przeprowadzone w okresie od 17 lipca do 25 września 2020 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 5 krajach europejskich: Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Pytania dotyczące stylu życia, pracy i zdrowia zadano lekarzom, pielęgniarzom i innym pracowników systemu ochrony zdrowia. W sumie były to 2884 osoby, z których 568 przeszło infekcję SARS-CoV-2, potwierdzoną testami i niebudzącymi wątpliwości objawami.
Co wynikło z ankiety?
Otóż u osób zgłaszających problemy z zasypianiem, które skarżyły się na kiepską jakość snu (wybudzenia w nocy, zażywanie środków nasennych), ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 było nawet o 88 procent większe niż u osób bez tego typu kłopotów. Po uwzględnieniu dodatkowych czynników – takich jak np. zażywane leki i suplementy, obciążenie w pracy, wcześniejsze przebyte choroby – oszacowano, że każda dodatkowa godzina snu w nocy obniżała ryzyko infekcji o średnio 12 procent. Co ciekawe, dodatkowa godzina (w formie drzemki) przesypiana w dzień zwiększała ryzyko – o ok. 6 procent.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Sen w walce z pandemią
Zdając sobie sprawę z ograniczeń badania opartego na subiektywnych wrażeniach ankietowanych, które w dodatku nie pozwala precyzyjnie określić związków przyczynowo-skutkowych, naukowcy nie mają wątpliwości: kłopoty ze snem i związane z tym przemęczenie organizmu osłabiają pracę układu immunologicznego.
„Wyniki naszego badania wskazują na to, że kłopoty ze snem i wysoki poziom zmęczenia zawodowego mogą być dodatkowymi czynnikami ryzyka zakażenia koronawirusem” – piszą naukowcy.
I zwracają uwagę, że by skutecznie walczyć z pandemią, wszyscy powinniśmy zadbać o warunki do odpoczynku, właściwą ilość snu i regenerację. Szczególnie dotyczy to pracowników ochrony zdrowia i osób, które – np. z racji wykonywanej pracy – są bardziej narażone na kontakt z wirusem.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022