3 min.
Sen pomaga zwalczyć COVID-19 – wskazują badania

Sen pomaga zwalczyć COVID-19 – wskazują badania/ iStock
Niedostatek i kiepska jakość snu zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 – wynika z badań przeprowadzonych wśród pracowników opieki zdrowotnej. Naukowcy wykazali, że każda dodatkowa przespana w nocy godzina zmniejsza ryzyko zakażenia o 12 procent.
Każda godzina snu ma znaczenie
Wyczerpanie organizmu związane z niewystarczającą ilością snu może przyczyniać się do ciężkiego przebiegu COVID-19 – udowadniają naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health i Harvard Medical School. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopiśmie „BMJ Nutrition Prevention & Health”, nie pozostawiają złudzeń: nadmierne obciążenie pracą i ciągłe niedosypianie zwiększa ryzyko zakażenia koronowirusem i może osłabiać zdolność organizmu do walki z patogenem.
Badanie w formie ankiety zostało przeprowadzone w okresie od 17 lipca do 25 września 2020 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 5 krajach europejskich: Francji, Hiszpanii, Niemczech, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Pytania dotyczące stylu życia, pracy i zdrowia zadano lekarzom, pielęgniarzom i innym pracowników systemu ochrony zdrowia. W sumie były to 2884 osoby, z których 568 przeszło infekcję SARS-CoV-2, potwierdzoną testami i niebudzącymi wątpliwości objawami.
Co wynikło z ankiety?
Otóż u osób zgłaszających problemy z zasypianiem, które skarżyły się na kiepską jakość snu (wybudzenia w nocy, zażywanie środków nasennych), ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 było nawet o 88 procent większe niż u osób bez tego typu kłopotów. Po uwzględnieniu dodatkowych czynników – takich jak np. zażywane leki i suplementy, obciążenie w pracy, wcześniejsze przebyte choroby – oszacowano, że każda dodatkowa godzina snu w nocy obniżała ryzyko infekcji o średnio 12 procent. Co ciekawe, dodatkowa godzina (w formie drzemki) przesypiana w dzień zwiększała ryzyko – o ok. 6 procent.
Sen w walce z pandemią
Zdając sobie sprawę z ograniczeń badania opartego na subiektywnych wrażeniach ankietowanych, które w dodatku nie pozwala precyzyjnie określić związków przyczynowo-skutkowych, naukowcy nie mają wątpliwości: kłopoty ze snem i związane z tym przemęczenie organizmu osłabiają pracę układu immunologicznego.
„Wyniki naszego badania wskazują na to, że kłopoty ze snem i wysoki poziom zmęczenia zawodowego mogą być dodatkowymi czynnikami ryzyka zakażenia koronawirusem” – piszą naukowcy.
I zwracają uwagę, że by skutecznie walczyć z pandemią, wszyscy powinniśmy zadbać o warunki do odpoczynku, właściwą ilość snu i regenerację. Szczególnie dotyczy to pracowników ochrony zdrowia i osób, które – np. z racji wykonywanej pracy – są bardziej narażone na kontakt z wirusem.
Poleć artykuł
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023