Przejdź do treści

Słowacja daje pieniądze seniorom za zaszczepienie się na COVID-19. W nagrodę bon o wartości 500 euro

Para seniorów
Słowacja daje pieniądze zaszczepionym. W nagrodę bon o wartości 500 euro/ Pexels, fot. Tima Miroshnichenko
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Słowacki rząd w celu zachęcenia seniorów do szczepień na COVID-19 oferuje im bon o wartości 500 euro. Nagrodę otrzymają osoby powyżej 60. roku życia, które jeszcze się nie zaszczepiły oraz te, które zgłoszą się po przypominającą dawkę preparatu. 

Bon za zaszczepienie się

Słowacki rząd 1 grudnia zatwierdził regulacje wprowadzające bony dla seniorów za zaszczepienie się na COVID-19. Otrzyma je każda osoba, która ukończyła 60. rok życia i jeszcze się nie zaszczepiła. Bony przysługują także seniorom, którzy zgłoszą się po dawkę przypominającą.

Premię za szczepienie seniorzy będą mogli wydać w kilku segmentach. Słowackie władze w najbliższych dniach mają sprecyzować szczegółową listę, jednak już wiadomo, że będą to usługi hotelarskie, gastronomia, spa, a także wydarzenia o charakterze kulturalnym. W ten sposób rząd nie tylko chce zmotywować seniorów do szczepień, ale także wspomóc branże, które najbardziej ucierpiały w wyniku wprowadzonych restrykcji w trakcie pandemii.

Jak szacuje słowackie Ministerstwo Finansów, bon może otrzymać około miliona osób. Jeżeli zgłoszą się wszyscy uprawnieni, budżet państwa będzie musiał pokryć wydatki w wysokości pół miliarda euro. Pomysłodawca projektu minister finansów i były premier Igor Matovicz stwierdził jednak, że wyszczepienie seniorów w ostatecznym rachunku pomoże zaoszczędzić na przyszłych wydatkach na opiekę zdrowotną.

Kobieta w maseczce ochronnej odsłania ramię i pokazuje miejsce po szczepieniu

Słowacja z niskim poziomem zaszczepienia obywateli

Słowacja zmaga się obecnie z ponownym wzrostem zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Od początku w tym kraju na COVID-19 zachorowało 1,18 mln osób. W wyniku choroby zmarło 14,5 tys. osób. W środę tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 362 nowych przypadkach.

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na terytorium Republiki Słowackiej w okresie od 25 listopada do 9 grudnia został wprowadzony kolejny lockdown. W całym kraju obowiązuje więc zakaz opuszczania miejsca zamieszkania lub zakwaterowania bez ważnej przyczyny. Zaostrzenie restrykcji jest reakcją na przeciążony system opieki medycznej i rekordowy wzrost liczby nowych zakażeń. Po 10 dniach zamknięcia kraju władze ocenią skuteczność wprowadzonych obostrzeń, jednak zastrzega się, że ewentualne złagodzenie przepisów będzie dotyczyło jedynie zaszczepionych osób.

Pomimo pogarszającej się wciąż sytuacji, Słowacy nie są jednak skorzy do szczepień. Według oficjalnych danych w tym pięciomilionowym kraju zaszczepionych jest 48 proc. mieszkańców.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.