Przejdź do treści

Słowacja testuje, Lombardia wprowadza godzinę policyjną. Przegląd newsów dotyczących pandemii w Europie

covid-19
Pandemia CVODI-19: przegląd najważniejszych newsów ze świata/ Rawpixel
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Polscy lekarze apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza, bo sytuacja epidemiczna w kraju robi się krytyczna. Minionej doby przybyło 13 632 zakażeń, co łącznie daje 228 318 przypadków od początku epidemii w Polsce. Zmarło 4 172 osób z potwierdzonym koronawirusem. Nie jesteśmy jednak wyjątkiem, gdyż w całej Europie COVID-19 zbiera ponure żniwo.

Słowacja: powszechne testy dla mieszkańców

Przez trzy kolejne weekendy na Słowacji będą wykonywane powszechne testy na obecność wirusa SARS-CoV-2. W związku z tym w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów. Ma to być alternatywa dla całkowitego lockdownu, który słowackiemu rządowi zalecają eksperci.

Pierwsze wymazy zostaną pobrane w piątek, sobotę i niedzielę w powiatach przy polskich granicach – w Dolnym Kubinie, Twardoszynie i Namiestowie na Orawie oraz w Bardejowie w północno-wschodniej Słowacji, również w pobliżu Polski. W tych powiatach COVID-19 rozprzestrzenia się bowiem najszybciej. Po tygodniu badania mają być powtórzone.

Również wtedy – 30, 31 października i 1 listopada – zacznie się testowanie pozostałych mieszkańców Słowacji. Badania zostaną powtórzone 6, 7 i 8 listopada.

Czechy: nowe rekordy zakażeń

W czwartek 22 października w Czechach potwierdzono 14 151 nowych infekcji – o około 800 mniej niż dzień wcześniej, gdy odnotowano rekordowy dobowy przyrost zakażeń. Według informacji przekazanych przez tamtejsze MZ, od początku tygodnia zarejestrowano 355 zgonów. Łącznie u naszych południowych sąsiadów potwierdzono 223 tys. przypadków koronawirusa i 1845 ofiar śmiertelnych COVID-19 od początku epidemii.

Od 22 października Czechów obowiązuje ścisły lockdown. Z kilkoma wyjątkami, zamknięte są sklepy i zakłady usługowe. Wprowadzono zakaz wychodzenia z domu – z wyjątkiem drogi do pracy, na zakupy lub do lekarza. Spotykać można się w maksymalnie dwie osoby.

Karetka pogowia i SOR

Austria zakaże noszenia przyłbic?

W Austrii, w miejscach, w których obowiązkowe jest zakrywanie nosa i ust, przyłbice nie będą uznawane za wystarczającą ochronę przed zakażeniem koronawirusem – podał dziennik „Kurier”. Plastikowe osłony na twarz mają zostać zakazane w nowych regulacjach, które mają wejść w życie w piątek 23 października.

Wynika to z faktu, że w porównaniu z maskami, przyłbice (otwarte po bokach, u góry i u dołu) zdecydowanie słabiej blokują rozpylony aerozolu. Jak pokazały badania amerykańskich naukowców, przyłbice w najsłabszym zakresie chronią przed infekcją.

Ostatnia doba w Austrii przyniosła 2435 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. To najwyższy wynik od początku epidemii w tym kraju.

Niemcy: zmiany dla podróżujących

Od soboty 24 października Polska będzie umieszczona na liście miejsc ryzyka zakażenia koronawirusem Instytutu Roberta Kocha. Tym samym dołączamy do pozostałych krajów sąsiadujących z Niemcami, które trafiły do tej klasyfikacji. Głównym jej kryterium jest potwierdzenie ponad 50 nowych przypadków zakażenia koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia.

Obecność na liście może oznaczać dwutygodniową kwarantannę dla przyjeżdżających do Niemiec z naszego kraju.

Włochy: godzina policyjna w Lombardii

W ciągu ostatniej doby we Włoszech laboratoria potwierdziły 16 079 nowych zakażeń koronawirusem – to kolejny smutny rekord od początku pandemii. 136 osób zmarło na COVID-19, według szacunków obecnie w całym kraju zakażonych jest co najmniej 169 tys. osób.

W Lombardii – regionie najbardziej dotkniętym skutkami pierwszą falą epidemii – minionej doby przybyło ponad 4100 nowych infekcji. W celu zahamowania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w czwartek 22 października wprowadzona została godzina policyjna (będzie obowiązywać do 13 listopada). Od godz. 23 do godz. 5 można poruszać się wyłącznie z powodów uzasadnionych pracą, zdrowiem i innymi pilnymi potrzebami.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.