3 min.
Brytyjscy naukowcy nie mają złudzeń. Spada skuteczność szczepionek Pfizera i AstraZeneki

Skuteczność szczepionek Pfizera i AstraZeneki / Zdjęcie: Getty Images
Najnowsze doniesienia brytyjskich naukowców wskazują, że szczepienia przeciw COVID-19 chronią krócej, niż początkowo zakładano. Badacze wzięli pod lupę skuteczność szczepionek firm Pfizer i AstraZeneca.
Jak długo chronią szczepionki na COVID-19?
Ochrona przed COVID-19 zapewniana przez dwie dawki szczepionek firmy Pfizer lub AstraZeneca zaczyna słabnąć w ciągu sześciu miesięcy – wynika z przedstawionych w środę badań brytyjskich naukowców.
Dane zebrane w ramach prowadzonego na King’s College London programu ZOE COVID Study wskazały, że skuteczność szczepionki Pfizer/BioNTech w przeciwdziałaniu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 po pięciu do sześciu miesięcy zmniejsza się z 88 proc. (taka jest w miesiąc po otrzymaniu drugiej dawki) do 74 proc. Z kolei w przypadku szczepionki AstaZeneca skuteczność spada z 77 do 67 proc. po czterech do pięciu miesięcy.
Badanie przeprowadzono w warunkach naturalnych między majem a lipcem 2021 r. Polegało ono na analizie (z użyciem testów PCR) próbek ponad miliona osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki Pfizera lub AstraZeneki.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Trzecia dawka szczepienia jako plan awaryjny?
To oznacza, że bardzo realnym scenariuszem jest, że ochrona zapewniana przez dwie dawki wspomnianych szczepionek przed zimą może spaść poniżej 50 proc. u osób, które zaszczepiły się w pierwszej kolejności. W związku z tym – jak twierdzą naukowcy – podawanie trzeciej dawki przypominającej jest sensowne.
Zdaniem prof. Tima Spectora, głównego autora badania, statystyki te potwierdzają, dlaczego u niektórych osób mimo zaszczepienia dwoma dawkami dochodziło do przełamania odporności przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
„Do spadku ochrony nadal będzie dochodziło, ale to nie jest argument, by rezygnować ze szczepienia” – podkreśla prof. Tim Spector.
„Szczepienia nadal są bardzo dobrą ochroną przed tą chorobą, jak i zgonem” – podkreślają brytyjscy specjaliści. Według ocen Public Health England powszechne w Anglii szczepienia uchroniły przed zakażeniem 23 mln osób, a 84,6 tys. uratowały przez zgonem.
Zdaniem prof. Spectora u niektórych osób może być przydatna trzecia dawka szczepionki. Ekspert zwraca jednak uwagę, że zainfekowanie koronawirusem u zaszczepionych może mieć efekt podobny jak trzecia, przypominająca dawka szczepionki.
„Należy postępować w tej sprawie ostrożnie, a nie tylko zaordynować wszystkim trzecią dawkę, co byłoby zarówno marnotrawstwem, jak też wątpliwe etycznie” – dodał.
Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział, że we wrześniu ma się zacząć podawanie trzeciej dawki szczepionki dla osób powyżej 50. roku życia oraz osób młodszych, które z powodu innych schorzeń są szczególnie narażone. Żaden oficjalny harmonogram nie został jeszcze ogłoszony.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023