Przejdź do treści

Spirometria w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dlaczego większość gabinetów jej nie wykonuje?

Spirometria
Spirometria w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Choroby układu oddechowego w dobie koronawirusa stały się wyzwaniem. Pandemia COVID-19 nie tylko całkowicie zmieniła funkcjonowanie służby zdrowia, ale ograniczyła również możliwość wykonania wielu badań. Tak jest też ze spirometrią. Wykonywać ją czy nie? Wyjaśnia prof. dr hab. med. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii szpitala klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na świecie żyje ponad 235 mln astmatyków, z czego rocznie na tę chorobę umiera ponad 400 tys. osób. Według badania prof. Bolesława Samolińskiego w Polsce na astmę choruje ok. 4 mln osób. Połowa z nich nie wie, że jest chora. Rozpoznanie utrudnione jest szczególnie teraz, kiedy pandemia koronawirusa przewróciła do góry nogami funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia. Zamknięte poradnie zdrowia, teleporady czy ograniczenie wykonywania niektórych badań. Jednym z takich badań jest właśnie spirometria, której w wielu gabinetach na tę chwilę zwyczajnie się nie robi.

Kobieta ma astmę i trzyma w ręce inhalator, który jest na pierwszym planie.

Ograniczenie wykonania spirometrii

Podczas kiedy Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i Choroby Płuc apeluje do astmatyków o nieodkładanie spirometrii, Polskie Towarzystwo Alergologiczne zaleca ograniczenie wykonywania procedur alergologicznych w tym spirometrii do sytuacji wyjątkowych.

– Musimy kierować się przede wszystkim opinią ekspertów. To my, jako lekarze, którzy rozumieją związek między zakażeniem koronawirusem a wykonaniem spirometrii, musimy decydować o badaniu. Oczywiście wspieram pacjentów w domaganiu się, aby poradnie zdrowia zaczęły normalnie pracować, jednak ostateczną decyzję o bezpieczeństwie tych wizyt muszą podjąć specjaliści – mówi prof. dr hab. med. Bolesław Samoliński, alergolog, otolaryngolog, kierownik Zakładu Alergologii i Immunologii szpitala klinicznego przy ul. Banacha w Warszawie oraz Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wszystko przed pandemię koronawirusa. Chorzy mogą bowiem bezobjawowo rozprzestrzeniać wirusa lub obserwować u siebie zbliżone objawy do astmy. W związku z tym warunki, w jakich może odbyć się badanie, muszą zapewniać bezpieczeństwo wszystkim.

– W obecnym czasie w wielu gabinetach nie wykonuje się spirometrii, ponieważ muszą do tego zostać spełnione szczególne warunki. Przede wszystkim wizyta pacjenta w trakcie badania powinna gwarantować bezpieczeństwo wszystkim pacjentom oraz personelowi medycznemu. Należy zapewnić tutaj m.in. sterylne ustniki, odpowiednią izolację od personelu czy wymianę powietrza. Tych warunków my na razie w naszym szpitalu nie spełniamy i cały czas je dopracowujemy – wyjaśnia specjalista.

Kobieta z objawami astmy przyjmuje leki przy lekarce

Co zamiast spirometrii?

Nie należy jednak przerywać leczenia astmy. Jak zaznacza Samoliński, istnieją również inne techniki oceny stanu zdrowia pacjenta. Samo niewykonanie spirometrii nie powinno nieść ze sobą konsekwencji zdrowotnych.

– Międzynarodowe zalecenia odnośnie spirometrii wskazują, aby przejść na inne techniki badania. Monitoring pacjentów z astmą z wykorzystaniem spirometrii nie jest już standardem. Odeszliśmy od tego – tłumaczy nasz ekspert i dodaje – Test kontroli astmy w ogóle nie uwzględnia spirometrii, ale samopoczucie pacjenta w określonym czasie, ilość napadów świszczącego oddechu, duszności czy przebudzeń w nocy z tego powodu itd. I zupełnie abstrahuje od badań laboratoryjnych.

Spirometria wykonana w domu jest wiarygodna?

Spirometrię można także wykonać w domu. Jednak wynik badania nie zawsze będzie miarodajny.

– Wynik nie będzie wiarygodny, ponieważ pacjenci popełniają olbrzymią ilość błędów. Natomiast mamy już dzisiaj takie nowoczesne techniki, które pozwalają pacjentom na monitorowanie stanu dróg oddechowych dzięki wykorzystaniu telefonów komórkowych. Taką alternatywą dla spirometrii jest tutaj specjalna aplikacja z nasadką do telefonu – wyjaśnia.

Warto też pamiętać, że sama spirometria nie zawsze jest badaniem, które wykaże jednoznaczny wynik. Objawy astmy bowiem pojawiają się i znikają. Taka sytuacja znacznie utrudnia rozpoznanie choroby poprzez pojedyncze badanie.

– Spirometria to badanie, które stwierdza, na ile wydolny oddechowo jest dany pacjent. W astmie oskrzelowej takie badanie czasami jest przydatne tylko w trakcie złego samopoczucia chorego. Między napadami jest w ogóle bezwartościowe i  nie pokazuje, czy pacjent ma astmę czy nie. W związku z tym spirometria ma ograniczone zastosowanie – tłumaczy Samoliński.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Adam Niedzielski

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Kobieta siedzi na łóżku

Czeka nas epidemia chorób autoimmunologicznych. Naukowcy nie mają wątpliwości

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Szczepienie dziecka

Szczepienia na COVID-19 dostępne dla dzieci od 6. miesiąca życia. „Zamówiliśmy pół miliona dawek” – zapewnia Adam Niedzielski

Kobieta z termometrem w ręce

Każda kolejna infekcja koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa ryzyko śmierci. Eksperci alarmują

Szczepionka

Trwają przygotowania do kolejnej pandemii. Nowe szczepionki mają powstawać w 100 dni

Kobieta w kombinezonie ochronnym pobiera wymaz z nosa chorej do badania

Coraz więcej przypadków zakażenia najnowszymi subwariantami Omikrona BQ.1 i BQ.1.1. Pierwsze objawy choroby mogą być inne niż wcześniej

Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem”

Wirus Marburg – czy angolski scenariusz z 2005 r. może się powtórzyć w Europie?

Szczepienie

Adam Niedzielski: „Wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą”

Dziecko dostaje szczepionkę

Kto może zaszczepić się czwartą dawką szczepionki na COVID-19? Jest decyzja EMA

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić do 30 września

Jest nowe rozporządzenie dotyczące maseczek. W tych miejscach trzeba je nosić przynajmniej do 30 września

Szczepienie

Warto czekać na szczepionkę przeciw Omikronowi, czy lepiej szczepić się wcześniej?

Tak rozsiewa się Omikron. Badacze odkryli tajemnicę szybkiego rozprzestrzeniania się jednego z wariantów koronawirusa

Kobieta

Dwa objawy wskazujące na zakażenie „ukrytym Omikronem”. Jeśli je masz, zostań w domu

"Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa". Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię postanowił obrać rząd

„Bardzo dynamiczny wzrost zachorowań na koronawirusa”. Minister zdrowia wyjaśnia, jaką strategię obrał rząd

Nietrzymanie stolca, zaburzenia erekcji, a nawet halucynacje. Wydłuża się lista objawów long COVID

Idący ludzie

Wariant Centaurus atakuje kolejne kraje. Eksperci alarmują: jest tak samo zaraźliwy jak Omikron

Szczepionka już we wrześniu, ale nie dla każdego. Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia