3 min.
Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności

Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności / iStock
Najnowsze
24.01.2021
Zakaz rozmów w autobusie i tramwaju? Takie obostrzenie może zacząć obowiązywać w Niemczech
24.01.2021
Kiedy lekarz może odmówić szczepienia? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski [WIDEO]
24.01.2021
Łóżkowy savoir-vivre. Kilka przykładów fajnych zachowań w sypialni
24.01.2021
Palisz papierosy? Oto, co powinnaś jeść
24.01.2021
Jak wzmocnić odporność dziecka? 5 sprawdzonych sposobów
Naukowcy prześcigają się w coraz to nowszych preparatach, które mają za zadanie pokonać COVID-19. Tym razem trwają prace nad… sprayem do nosa, który ma działać tak jak płyn dezynfekujący na nasze dłonie – tyle że ma nas chronić od wewnątrz. Skuteczność substancji jest wyjątkowo duża, to aż 99,9 proc. Po testach klinicznych w Kanadzie, czas na badania w Wielkiej Brytanii.
Spray do nosa zabija koronawirusa?
W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się badania kliniczne sprayu do nosa produkcji kanadyjskiej firmy SaNOtize. Zadaniem substancji jest zabijanie wirusa w górnych drogach oddechowych i zapobieganie inkubacji i rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc.
Preparat SaNOtize opiera się na tlenku azotu – substancji, która jest również produkowana w ludzkim ciele i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe – pisze agencja AP, przypominając, że udowodniono bezpośrednie działanie tlenku azotu na wirusa SARS-CoV-2.
99, 9 proc. skuteczności
Wcześniejsze badania, które zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Utah, wykazały skuteczność leku SaNOtize na poziomie 99,9 proc. Z kolei prowadzone na Uniwersytecie Stanowym Kolorado testy na gryzoniach potwierdziły redukcję o 95 proc. obecności koronawirusa w organizmie w pierwszym dniu po zakażeniu.
– Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa. Fakt, że stosunkowo prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą – podkreśla profesor neurologii i dyrektor Instytutu Badań Chorób Układu Krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma.
W czym tkwi sekret sprayu?
– Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Dobrze udowodniono, że jego stosowanie jako leku jest bezpieczne, wykazano też jego efektywność w walce z różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. (…)Wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym COVID-19 – zaznacza członek zarządu SaNOtize i profesor Uniwersytetu Stanforda w USA, Ferid Murad.
To Murad jako pierwszy odkrył właściwości lecznicze tlenku azotu i między innymi za to, wraz ze swoim zespołem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1998 r.
– Należy o tym myśleć jako o efektywnej metodzie ochrony górnych dróg oddechowych, podobnej do dezynfekcji rąk, gdy chcemy chronić zewnętrzne części naszego ciała. Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę –tak opisuje działanie substancji odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie Rob Wilson.
Po pomyślnym ukończeniu prób klinicznych producenci leku mają zamiar wystąpić o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku – najpierw w Kanadzie, a później w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.
Zobacz także

„Koronawirus w natarciu na porodówkach czy nie?” – komentuje dr Wojciech Falęcki

„La Repubblica”: we Włoszech co najmniej 100 tys. osób zaszczepiono przeciw COVID-19 poza kolejką

„Lekarz nie powinien krytykować naszych wyborów osobistych. Jeśli chcemy karmić długo piersią, nie powinien na nas krzywo patrzeć” – mówi Aleksandra Jagłowska-Pietraszek, założycielka grupy na FB „Eko Matka Lekarka”
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021