Przejdź do treści

Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności

Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności
Spray do nosa może zabić koronawirusa? Badania wykazały, że ma niemal 100 proc. skuteczności / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy prześcigają się w coraz to nowszych preparatach, które mają za zadanie pokonać COVID-19. Tym razem trwają prace nad… sprayem do nosa, który ma działać tak jak płyn dezynfekujący na nasze dłonie – tyle że ma nas chronić od wewnątrz. Skuteczność substancji jest wyjątkowo duża, to aż 99,9 proc. Po testach klinicznych w Kanadzie czas na badania w Wielkiej Brytanii.

Spray do nosa zabija koronawirusa?

W Wielkiej Brytanii ruszyły badania kliniczne sprayu do nosa wyprodukowanego przez kanadyjską firmę SaNOtize. Zadaniem substancji jest zabijanie wirusa w górnych drogach oddechowych oraz zapobieganie inkubacji i rozprzestrzenianiu się patogenu do płuc.

Preparat SaNOtize opiera się na tlenku azotu –  substancji, która jest również produkowana w ludzkim ciele i ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe – pisze agencja AP, przypominając, że udowodniono bezpośrednie działanie tlenku azotu na wirusa SARS-CoV-2.

99, 9 proc. skuteczności

Testy przeprowadzone na Uniwersytecie Stanowym Utah wykazały zaskakująco dużą, bo aż 99,9-procentową skuteczność SaNOtize. Ale to nie jedyne badania, które były prowadzone przez naukowców. Na Uniwersytecie Stanowym Kolorado testy na gryzoniach potwierdziły, że spray ten jest w stanie zredukować obecności koronawirusa w organizmie o 95 proc. już w pierwszym dniu po zakażeniu.

– Należy się cieszyć z każdej próby leczenia koronawirusa. Fakt, że stosunkowo prosty spray do nosa może być skutecznym lekiem, jest dobrą wiadomością, zapewniającą znaczne wzmocnienie naszych środków walki z tą wyniszczającą chorobą – podkreśla profesor neurologii i dyrektor Instytutu Badań Chorób Układu Krążenia na Uniwersytecie Londyńskim dr Pankaj Sharma.

W czym tkwi sekret sprayu?

Tlenek azotu to niezwykle wszechstronna cząsteczka, która reguluje prawie wszystko w naszym organizmie. Dobrze udowodniono, że jego stosowanie jako leku jest bezpieczne, wykazano też jego efektywność w walce z różnymi wirusami, bakteriami i grzybami. (…)Wierzę, że technologia SaNOtize jest bezpieczna i może być skuteczna w leczeniu infekcji, w tym COVID-19 – zaznacza członek zarządu SaNOtize i profesor Uniwersytetu Stanforda w USA, Ferid Murad.

To Murad jako pierwszy odkrył właściwości lecznicze tlenku azotu i między innymi za to, wraz ze swoim zespołem, otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w 1998 r.

Należy o tym myśleć jako o efektywnej metodzie ochrony górnych dróg oddechowych, podobnej do dezynfekcji rąk, gdy chcemy chronić zewnętrzne części naszego ciała. Kiedy ludzie będą potencjalnie narażeni na zakażenie, użyją sprayu, by oczyścić swoje górne drogi oddechowe i zabić koronawirusa, nim ten spowoduje śmiertelną chorobę –tak opisuje działanie substancji odpowiedzialny za badania kliniczne w całej Europie Rob Wilson.

Jeśli testy kliniczne zakończą się sukcesem, producenci leku mają wystąpić o warunkowe dopuszczenie substancji do użytku. W pierwszej kolejności w Kanadzie, potem w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.