Przejdź do treści

Stany Zjednoczone i Meksyk zatwierdziły szczepionkę Pfizera na koronawirusa

Szczepionka
Stany Zjednoczone i Meksyk zatwierdziły szczepionkę Pfizera na koronawirusa/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykańska federalna Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła do użycia szczepionkę na COVID-19 firmy Pfizer. Pierwsi obywatele USA mający więcej niż 16 lat zostaną zaszczepieni już za kilka dni. O dopuszczeniu szczepionki poinformowały także meksykańskie władze.

Szczepionka zatwierdzona w USA i Meksyku

Stany Zjednoczone i Meksyk zatwierdziły do użytku szczepionkę na koronawirusa. To kolejne kraje obok Wielkiej Brytanii, Bahrajnu, Arabii Saudyjskiej i Kanady, które zaszczepią swoich obywateli szczepionką Pfizera i BioNtecha.

Decyzję o zatwierdzeniu szczepionki Pfizera w Stanach Zjednoczonych podjęto w piątek, dzień po czwartkowym panelu zewnętrznych doradców amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). Przy stosunku głosów 17 do 4 w przyspieszonym trybie podjęto formalną zgodę na zastosowanie szczepionki Pfizer u osób powyżej 16. roku życia. W pierwszych dniach mają ją otrzymać pracownicy i pensjonariusze domów opieki oraz pracownicy służby zdrowia.

Paszporty dla zaszczepionych na COVID-19

Do marca 100 milionów dawek szczepionki w USA

Pfizer zawarł umowę z rządem USA na dostarczenie 100 milionów dawek szczepionki do marca przyszłego roku. Wstępna dostawa około 2,9 miliona dawek szczepionki zostanie wysłana do USA w następnym tygodniu.

Sekretarz ds. Zdrowia i Opieki Społecznej w USA Alex Azar stwierdził, że do końca miesiąca należy zaszczepić około 20 milionów Amerykanów, do końca stycznia 50 milionów, a do końca pierwszego kwartału co najmniej 100 milionów ludzi. Jak poinformował amerykański resort zdrowia, wiosną szczepionka na koronawirusa powinna być dostępna i darmowa dla każdego w USA.

Decyzja o zatwierdzeniu szczepionki w USA została podjęta w najtrudniejszych tygodniach, z jakimi spotkały się Stany Zjednoczone od początku pandemii. W piątek odnotowano tam największą liczbę nowych zachorowań, hospitalizacji i codziennych zgonów na COVID-19 od początku pandemii. USA pozostaje wciąż krajem z największą liczbą chorych (15 851 735) i zgonów (295 539) z powodu koronawirusa.

Szczepionka na COVID-19 dostępna w Meksyku

Decyzję o dopuszczeniu szczepionek przeciw koronawirusowi podjął także Meksyk, który jest obecnie 12. krajem na świecie z największą liczbą przypadków zakażeń (1 229 379) i czwartym z wysoką liczbą zgonów (113 019).

Meksykański rząd podpisał z firmą Pfizer umowę na zakup ponad 34 milionów dawek szczepionki na COVID-19. Pierwsza partia zostanie dostarczona do tego kraju jeszcze w grudniu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.