Przejdź do treści

Stworzono lek „całkowicie neutralizujący” koronawirusa. To może być przełom w walce z pandemią

koronawirus
Stworzono lek „całkowicie neutralizujący” koronawirusa. To może być przełom w walce z pandemią / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Naukowcy z Pittsburgha poinformowali o odkryciu, które zostało wykorzystane do stworzenia leku o nazwie Ab8. Z badań wynika, że preparat jest „wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu” COVID-19.

Pittsburgh: odkryto przeciwciało „całkowicie blokujące” SARS-CoV-2

Badacze z University of Pittsburgh School of Medicine w Pittsburghu (Pensylwania, USA) ogłosili, że odkryli przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” SARS-CoV-2. Poinformowali, że zdołali wyizolować „najmniejszą biologiczną cząsteczkę”, 10-krotnie mniejszą niż pełnowymiarowe przeciwciało, która w pełni blokuje wirusa odpowiadającego za COVID-19.

W raporcie opublikowanym na łamach czasopisma „Cell” Amerykanie oznajmili, że ich odkrycie zostało wykorzystane do stworzenia leku o nazwie Ab8. Ma on być całkowicie bezpieczny, inaczej niż szczepionka nie generuje szeregu przeciwciał, a zatem jest obarczony mniejszym ryzykiem wywołania skutków ubocznych.

znak stop covid

Ab8: ma nie tylko leczyć COVID-19, ale też zapobiegać zakażeniu

Do tej pory w walce z zakażeniami SARS-CoV podawano pacjentom (obok leków pierwotnie służących walce z innymi schorzeniami, które zostały zaakceptowane jako środki wspomagające leczenie COVID19) plazmę wytrąconą z osocza krwi osób, które wyzdrowiały z infekcji koronawirusowej. Niestety szeroka gama przeciwciał zawartych w osoczu ozdrowieńców z różną skutecznością radziła sobie z patogenem.

Jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nich badań, stworzony w Pittsburghu specyfik Ab8 był „wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu” infekcji u zakażonych myszy i chomików podczas testów.

Dodatkowo środek – twierdzą amerykańscy naukowcy – nie wiąże się z ludzkimi komórkami, co pozwala sądzić, iż nie będzie miał negatywnych skutków ubocznych dla człowieka.

Ab8 ma potencjał nie tylko w terapii COVID-19, ale może być również stosowany do zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2” – uważa współautor John Mellors, dyrektor wydziału chorób zakaźnych w uniwersytetu w Pittsburghu.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.