Stworzono lek „całkowicie neutralizujący” koronawirusa. To może być przełom w walce z pandemią

się ten artykuł?
Naukowcy z Pittsburgha poinformowali o odkryciu, które zostało wykorzystane do stworzenia leku o nazwie Ab8. Z badań wynika, że preparat jest „wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu” COVID-19.
Pittsburgh: odkryto przeciwciało „całkowicie blokujące” SARS-CoV-2
Badacze z University of Pittsburgh School of Medicine w Pittsburghu (Pensylwania, USA) ogłosili, że odkryli przeciwciało, które „całkowicie neutralizuje” SARS-CoV-2. Poinformowali, że zdołali wyizolować „najmniejszą biologiczną cząsteczkę”, 10-krotnie mniejszą niż pełnowymiarowe przeciwciało, która w pełni blokuje wirusa odpowiadającego za COVID-19.
W raporcie opublikowanym na łamach czasopisma „Cell” Amerykanie oznajmili, że ich odkrycie zostało wykorzystane do stworzenia leku o nazwie Ab8. Ma on być całkowicie bezpieczny, inaczej niż szczepionka nie generuje szeregu przeciwciał, a zatem jest obarczony mniejszym ryzykiem wywołania skutków ubocznych.
Ab8: ma nie tylko leczyć COVID-19, ale też zapobiegać zakażeniu
Do tej pory w walce z zakażeniami SARS-CoV podawano pacjentom (obok leków pierwotnie służących walce z innymi schorzeniami, które zostały zaakceptowane jako środki wspomagające leczenie COVID19) plazmę wytrąconą z osocza krwi osób, które wyzdrowiały z infekcji koronawirusowej. Niestety szeroka gama przeciwciał zawartych w osoczu ozdrowieńców z różną skutecznością radziła sobie z patogenem.
Jak wskazują wyniki przeprowadzonych przez nich badań, stworzony w Pittsburghu specyfik Ab8 był „wysoce skuteczny w zapobieganiu i leczeniu” infekcji u zakażonych myszy i chomików podczas testów.
Dodatkowo środek – twierdzą amerykańscy naukowcy – nie wiąże się z ludzkimi komórkami, co pozwala sądzić, iż nie będzie miał negatywnych skutków ubocznych dla człowieka.
„Ab8 ma potencjał nie tylko w terapii COVID-19, ale może być również stosowany do zapobiegania zakażeniom SARS-CoV-2” – uważa współautor John Mellors, dyrektor wydziału chorób zakaźnych w uniwersytetu w Pittsburghu.
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Skutki uboczne sterydów – jakich objawów możesz się spodziewać?

Leki na otyłość i cukrzycę pod lupą EMA. Jest podejrzenie, że sprzyjają ryzyku myśli samobójczych
