Przejdź do treści

„Superbakteria” w szpitalu tymczasowym. Przyjęcia pacjentów zostały wstrzymane

„Superbakteria” w szpitalu tymczasowym. Przyjęcia pacjentów zostały wstrzymane
„Superbakteria” w szpitalu tymczasowym. Przyjęcia pacjentów zostały wstrzymane/ fot. Omar Marques, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

COVID-19 to obecnie niejedyny problem tymczasowego szpitala w Ciechocinku. Wykryto tam tzw. superbakterię, która odpowiada m.in. za groźne dla życia zapalenie płuc.

Superbakteria w Ciechocinku

– U jednego z pacjentów 22 Wojskowego Szpitala Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego (obecnie szpital tymczasowy) wykryto poza COVID-19 również bakterię New Delhi.  Jest odporna na antybiotyki. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie pełnego postępowania epidemiologicznego – powiedział rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Co dalej? Mól poinformował, że przyjęcia pacjentów do szpitala tymczasowego zostały wstrzymane. Wszyscy ci, którzy już znajdują się w placówce, zostaną przebadani pod kątem zakażenia bakterią New Delhi.

Gorączka u dzieci / istockphoto

Bakteria New Delhi – co to jest?

Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce odnotowano w Warszawie w 2011 r. To potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae – pałeczki zapalenia płuc, należącej do grupy bakterii jelitowych. Wywołuje ona między innym zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych oraz groźne dla życia zapalenie płuc.

Zapalenia wywołane bakterią New Delhi mogą prowadzić do sepsywiększość antybiotyków. Dlatego potocznie nazywa się ją „superbakterią”.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.