3 min.
Szczepienia dla osób spoza grup priorytetowych. Kiedy ruszą?

Szczepienia dla osób spoza grup priorytetowych. Kiedy ruszą?/ iStock
„Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych, zależy przede wszystkim od tego, jakie ostatecznie dostawy szczepionek otrzymamy, a także, jaki odsetek seniorów będzie chciał się szczepić i jak szybko to zrobimy” – tłumaczyła w rozmowie z PAP konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Spis treści
Szczepienia z niezbędnym skierowaniem
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 roku. Obecnie szczepione są osoby z tzw. „grupy 0”. Pierwszą osobą, która przyjęła szczepionkę, była Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka CSK MSWiA w Warszawie. W następnej kolejności – po pracownikach służby medycznej – zaszczepieni mają zostać m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Ten etap rozpocznie się dopiero po 14 stycznia.
E-skierowania dla osób powyżej 70 lat wystawione zostaną automatycznie, według numeru PESEL. Pacjenci spoza grupy zero i części grupy pierwszej (z określonym kryterium wieku) nie będą jednak objęci automatycznym e-skierowaniem. Jak wyjaśniła dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas w rozmowie z PAP, będzie musiał je wystawić lekarz POZ.
Dopiero, gdy zrealizujemy szczepienia osób w wieku powyżej 60 lat, pojawi się kwestia wystawienie skierowania przez lekarza POZ – dodała.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
„Przyspieszenie” szczepień
W etapie drugim, szczepienie otrzymają osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość). W tym czasie szczepieni będą również ci, którzy zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażeni są na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych). Jak tłumaczyła konsultantka krajowa, szczepienia tej grupy powinny przyspieszyć w II kwartale.
Przy dostawach zapewniających wykorzystanie pełnych mocy punktów szczepień szacuję, że grupa druga ma szanse na szczepienie już w czerwcu – wyjaśniła.
Kiedy szczepienia dla wszystkich dorosłych?
W trzeciej grupie osób, które dostaną szczepionkę, znajdują się przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe osoby dorosłe. Kiedy zatem przyjdzie czas na szczepienie osób spoza grup priorytetowych?
Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych, zależy przede wszystkim od tego, jakie ostatecznie dostawy szczepionek otrzymamy, a także, jaki odsetek seniorów będzie chciał się szczepić i jak szybko to zrobimy. Moce przerobowe mamy na blisko 4 mln szczepień miesięcznie. Samych seniorów powyżej 70 lat mamy ponad 3 mln – powiedziała Mastalerz-Migas.
Wyliczyła także, że w I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób. Natomiast w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób. Szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma więc szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału.
Udostępnij znajonym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023