Przejdź do treści

Szczepienia na COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat możliwe jeszcze w czerwcu

Nastolatka
Szczepienia na COVID-19 dzieci od 12 lat możliwe jeszcze w czerwcu/ Zdjęcie: Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Członkowie Rady Medycznej przy premierze przyjęli rekomendację dotyczącą szczepień na COVID-19 dzieci od 12 roku życia preparatem Pfizera. „Im więcej dzieci zaszczepimy przed wakacjami, tym mniejsza jest szansa, że po wakacjach rozniosą nam jakiś nowy wariant” – powiedział doktor Konstanty Szułdrzyński.

Szczepienie najmłodszych – jest rekomendacja

Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek, 28 maja dała zielone światło na szczepienie preparatem Pfizera dzieci w wieku 12- 15 lat w całej Unii Europejskiej. Poszczególne państwa członkowskie muszą teraz zdecydować, czy zaoferują szczepionkę dzieciom. Jak poinformowano na profilu SzczepimySie na Twitterze, w trakcie posiedzenia Rady Medycznej przy premierze przyjęto rekomendację o szczepieniu najmłodszych w naszym kraju.

„To bodaj najmniej kontrowersyjna rekomendacja, o którą nas poproszono w ostatnich miesiącach. Teraz nasza rekomendacja w tej sprawie zostanie skierowana przez prof. Horbana do premiera – powiedział dr Szułdrzyński, jak cytuje portal poslatnews.pl

W czerwcu szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat w Polsce

Doktor Konstanty Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i członek Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów podkreślił w rozmowie z TVN24, że dzieci należy zaszczepić najszybciej, jak to możliwe. Argumentował to faktem, że najmłodsi – choć sami rzadko ciężko chorują na COVID-19 – są nośnikiem wirusa, mając kontakt z rówieśnikami w szkołach. Ponadto wszelkie restrykcje „utrudniony normalny rozwój, nie tylko naukowy, ale także społeczny i emocjonalny jest dla nich bardzo dotkliwy”. Zdaniem eksperta, szczepienia w tej grupie wiekowej powinny odbyć się jeszcze w czerwcu.

„Im więcej dzieci zaszczepimy przed wakacjami, tym mniejsza jest szansa, że po wakacjach rozniosą nam jakiś nowy wariant, który zostanie przywieziony z zagranicy” – zaznaczył i dodał – „Jest całkiem możliwe, że na COVID-19 również nie zostanie wynaleziony skuteczny lek i jedyną naszą szansą na normalne życie i uniknięcie lockdownów będzie zaszczepienie się, i to być może niejednokrotne”

Szczepienie dla dzieci w wieku 12-15 lat będzie podawane tak samo, jak u osób starszych w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni. Jak zaznaczają eksperci, szczepienia w tej grupie wiekowej są bezpieczne. Badania kliniczne z wykorzystaniem preparatu Pfizera odbywały się z udziałem ponad 2000 nastolatków. Dzieci wykazały podobną lub nawet lepszą odpowiedź immunologiczną w porównaniu z młodymi dorosłymi. Ponadto skutki uboczne po podaniu szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat były porównywalnie łagodne do tych, których doświadczyli młodzi dorośli po szczepieniu.

 

Po tym, jak powstał tekst, zapadła decyzja o tym, że szczepienia dzieci od 12 roku życia ruszą 7 czerwcu w populacyjnych punktach szczepień. Jak poinformował w trakcie konferencji minister edukacji Przemysław Czarnek, od 13 do 17 września zostanie przeprowadzona akcja szczepień w szkołach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.