3 min.
Szczepienia na COVID-19 w szkołach. Kiedy ruszą i na jakich zasadach?

Szczepienia na COVID-19 w szkołach. Kiedy ruszą i na jakich zasadach?/ Getty Images
„Zakładamy, że punkty szczepień w szkołach ruszą w połowie września. Będzie to zależało od zainteresowania rodziców dzieci, młodzieży od 18. r. ż. i od dyrektorów szkół, którzy będą sobie tego życzyli” – zapowiedział w trakcie konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Na jakich zasadach odbędą się szczepienia dzieci i młodzieży?
Spis treści
Szczepienia w szkołach
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej, że 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół w trybie stacjonarnym. Wyjaśnił, że około 80 proc. nauczycieli zostało zaszczepionych, co według niego jest „bardzo dobrym wynikiem gwarantującym duży poziom bezpieczeństwa w środowisku nauczycielskim”. Zwrócił także uwagę, że obecna sytuacja epidemiczna pozwala na powrót dzieci do szkół. Zaznaczył jednak, że jest gotowy na różne scenariusze, które mogą pojawić się w najbliższych miesiącach.
„Gdyby sytuacja się zmieniła, gdyby czwarta fala koronawirusa okazała się tak groźna jak trzecia fala, to będziemy podejmować różne decyzje” – zapowiedział szef MEiN.
Czarnek wypowiedział się również odnośnie szczepień dzieci od 12 lat i młodzieży od 18 roku życia, które odbędą się w szkołach.
„Zakładamy, że punkty szczepień w szkołach ruszą w połowie września. Będzie to zależało od zainteresowania rodziców dzieci, młodzieży od 18. roku życia i od dyrektorów szkół, którzy będą sobie tego życzyli” – wyjaśnił.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
W jaki sposób uczniowie mogą się zaszczepić?
Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:
- zgodę rodzica,
- kwestionariusz,
- kwalifikację lekarza,
- szczepienie.
Rodzic może zdecydować o zaszczepieniu dziecka, które nie ukończyło 18 lat. Szczepienia nie są obowiązkowe.
Harmonogram szczepień po wakacjach
Jak czytamy na stronie rządowej, po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonywane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szkoła będzie mogła zorganizować dojazd uczniów do punktu szczepień lub mobilna jednostka dojedzie do szkoły.
Minister Czarnek zapowiedział również, że w pierwszym pełnym tygodniu września dyrektorzy szkół będą zbierać ankiety od rodziców, którzy wykażą chęć zaszczepienia swojego dziecka. Na ich podstawie będą czynione kolejne kroki organizacyjne.
„Na podstawie danych z tych ankiet szkoły będą się mogły do nas zwrócić o zorganizowanie punktów szczepień dla dzieci i młodzieży” – powiedział.
Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:
- I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,
- II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
- III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.
Podeślij artykuł znajomym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023