Przejdź do treści

Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy. Ruszyła rejestracja

Mężczyzna otrzymuje szczepionkę
Szczepienia na COVID-19 w zakładach pracy. Ruszyła rejestracja/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

We wtorek, 4 maja firmy mogą zgłaszać chęć szczepień na COVID-19 swoich pracowników w zakładach pracy. Istnieje jednak jeden warunek – do szczepienia należy zgłosić co najmniej 300 osób.

Kto może wziąć udział w szczepieniu?

Rejestracja polega na wypełnieniu formularza na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który jest dostępny od 4 maja. By szczepienie było jednak możliwe, pracodawca musi zgłosić co najmniej 300 osób, które wyrażają chęć przyjęcia preparatu. Mogą to być pracownicy, członkowie samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) lub studenci, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa). Do szczepienia można zgłosić także członków rodzin tych osób.

Jeśli uda się zebrać wystarczającą liczbę osób, pracodawca zobowiązany będzie do nawiązania współpracy z punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Książę Harry na koncercie Vax Live/ fot. GettyImages

Kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy?

Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy zależy od dostępności szczepionek. O kolejności zadecyduje moment prawidłowego wypełnienia formularza przez pracodawcę. 

Szef KPRM Michał Dworczyk mówił tydzień temu, że w związku z ograniczeniami dostaw szczepionek w najbliższym czasie, nie można sprecyzować, kiedy dokładnie ruszą szczepienia w zakładach pracy. Zapowiedział jednak, że powinny one rozpocząć się jeszcze w maju. Terminy rozpoczęcia szczepień w danym zakładzie będą wskazywane przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Czy osoby z wyznaczonym terminem szczepienia mogą otrzymać preparat w zakładzie pracy?

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi na stronach rządowych pracownicy, którzy posiadają już termin szczepienia, postępują następująco:

  • Jeżeli uprzednio umówiony termin wypada wcześniej niż data wyznaczona do przeprowadzenia szczepień w zakładzie pracy, pracownik jest szczepiony w punkcie szczepień zgodnie z zapisem (nie szczepi się w zakładzie pracy).
  • Jeżeli uprzednio umówiony termin wypada później niż data wyznaczona do przeprowadzenia szczepień, zostanie on automatycznie anulowany w momencie wystawienia elektronicznej karty szczepień (pracownik szczepi się w zakładzie pracy).

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.