2 min.
Szczepienia obowiązkowe odroczone na miesiąc. Rekomendacja ministra zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Szczepienia dzieci/Gettyimages.com
W związku z ogłoszonym na obszarze Polski stanem epidemii, spowodowanym wzrastającą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-Co-V-2, Ministerstwo Zdrowia i GIS zalecają odroczenie wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych.
Spis treści
Szczepienia – do kiedy obowiązuje odroczenie i czy są od niego wyjątki?
Komunikat o zaleceniu odroczenia szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych (PSO) ogłoszono 20 marca 2020 roku. Odroczenie zalecane jest na 30 dni od tej daty, czyli do 18 kwietnia 2020 roku.
Decyzja o odroczeniu szczepień została podjęta po konsultacjach z konsultantami krajowymi w dziedzinie neonatologii, pediatrii, epidemiologii i medycyny rodzinnej. Zalecenie ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Co-V-2 przez skupiska chorych dzieci i ich rodziców w przychodniach.
Jak jednak czytamy w komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, istnieją sytuacje, w których szczepienie może być wykonane:
Dzieje się tak w sytuacji zaistnienia uzasadnionych przesłanek medycznych – lekarz opiekujący się dzieckiem powinien podjąć wówczas indywidualną decyzję.
Warto dodać, że według rekomendacji specjalistów, szczepienia noworodków i szczepienia poekspozycyjne powinny być wykonywane bez zmian. Niezmienne pozostają również zasady dystrybucji szczepionek przez stacje sanitarno-epidemiologiczne – jak do tej pory, powinny być one wydawane bez ograniczeń.
Czym jest Program Szczepień Ochronnych?
PSO opracowywany jest przez Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia i Radę Sanitarno-Epidemiologiczną przy Głównym Inspektorze Sanitarnym. Co roku publikowany jest nowy kalendarz szczepień, obejmujący bezpłatne szczepienia obowiązkowe, których dotyczy najnowsza rekomendacja, jak i płatne szczepienia zalecane.
Szczepienia obowiązkowe dotyczą dzieci i młodzieży do 19. roku życia. Wykonywane są w 1., 2., 6., 10., 14. i 19. r. ż. Szczepienia obowiązkowe stosuje się przeciwko gruźlicy, pneumokokom, krztuścowi, błonicy, odrze, śwince, różyczce, polio, tężcowi, WZW typu B oraz zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B (Hib).
Zobacz także

Fakty kontra mity na temat szczepień. Wywiad ze znanym pediatrą – Łukaszem Durajskim

„Szczepienie nie jest osobistym wyborem. Grypa stanowi poważne zagrożenie” – pisze lekarka na Instagramie

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra
Poleć artykuł koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023
„Przed diagnozą maskowałam się, chciałam się dostosowywać, a i tak nigdy mi się nie udawało” – mówi Katarzyna Zwolska-Płusa z fundacji Dziewczyny w Spektrum

02.06.2023
„Dziś wiem, jak bardzo odłączone od siebie i swoich ciał są osoby zmagające się z ortoreksją. To nie ma prawa skończyć się dobrze” – mówi Ola

29.05.2023