3 min.
Szczepienia ochronne dzieci w trakcie pandemii koronawirusa. Co się zmienia? Wyjaśnia lekarka

Szczepienia ochronne dzieci w trakcie pandemii koronawirusa. Co się zmienia? Wyjaśnia lekarka/Unsplash, fot. Kristina Paparo
W jaki sposób zmienia się kalendarz szczepień ochronnych dzieci? Czy zwiększenie odstępów pomiędzy szczepieniami oznacza rozpoczęcie ich od nowa? Jak wyglądają wizyty w placówkach medycznych? Pediatra Anna Ratajczak wyjaśnia wszelkie niewiadome.
Spis treści
Z powodu pandemii koronawirusa SARS CoV-2 Polskie Towarzystwo Pediatryczne zaleciło zawieszenie szczepień ochronnych u dzieci. Wszystko to ma na celu zahamowanie rozprzestrzenienia się wirusa. Rodzice, w szczególności małych dzieci, poczuli się jednak zaniepokojeni, bo nie wiedzą, co mają zrobić. W sieci posypała się fala zapytań. Zmierzyła się z nimi lekarka, znana w mediach społecznościowych jako „Insta Pediatra„.
Insta Pediatra
„Insta Pediatra”, czyli lekarka Anna Ratajczak, jest pediatrą, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także na Instagramie. W swoim ostatnim wpisie postanowiła wytłumaczyć, jak w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego wygląda sytuacja szczepień u dzieci.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Szczepienia ochronne dzieci w trakcie pandemii koronawirusa
SZCZEPIENIA I BILANSE:
- Zgodnie z aktualnymi zaleceniami szczepienia zostały odroczone.
- Nie jest to związane z tym, że szczepienia wykonane w tym czasie mogłyby zaszkodzić. Ma to głównie na celu maksymalne ograniczenia wizyt pacjentów i ich rodziców w placówkach medycznych.
- Czy spowoduje to zmianę kalendarza szczepień – NIE. Po ustaniu zagrożenia wrócimy do planowych szczepień.
- Zwiększenie odstępów między szczepieniami nie spowoduje konieczności rozpoczęcia szczepień od nowa
– wyjaśnia lekarka na swoim profilu na Instagramie.
Ekspertka zaznacza także, że jedynie w dwóch przypadkach dzieciom może przeminąć czas na szczepienie.
Niestety zapewne wielu pacjentów nie będzie zaszczepionych m.in przeciwko rotawirusom, ponieważ szczepionkę tę można podawać do określonego wieku.
To samo dotyczy szczepionek skojarzonych – one także mają górną granicę.
– pisze Ratajczak.
Wizyta u lekarza – iść czy nie iść?
Lekarka wyjaśnia także, jak wyglądają obecnie wizyty w placówkach medycznych. Jak zaznacza, nie warto wybierać się do lekarza bez wcześniejszej rozmowy telefonicznej.
WIZYTY W PLACÓWCE:
Aktualnie nie ma możliwości odbycia wizyty w placówce bez wcześniejszej teleporady. Wiele spraw udaje się załatwić tą drogą (recepty, zwolnienia), ale jeśli jest konieczność wizyty to przyjmujemy pacjentów.
Nie przychodźcie bezpośrednio do placówki – nie zostaniecie przyjęci bez teleporady. Tu chodzi o bezpieczeństwo Wasze i nasze – jeśli wykluczycie mnie z pracy, wiele osób zostanie bez pomocy.
Uzbrójcie się w cierpliwość – wiele osób dzwoni do naszej placówki a my mamy określone moce, Panie Rejestratorki robią co mogą. Jeśli nie uda Wam się dziś dodzwonić, piszcie informację do strony lub na Instagramie, postaram się jutro oddzwonić do wszystkich.
Nie zgłaszajcie się teraz po wyniki badań, zaświadczenia itd. – to może chwilę poczekać.
Pozdrawiam Was serdecznie, zostańcie w domu!
– dodaje ekspertka.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.02.2023
Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

02.02.2023
„Toksyczna pozytywność to rodzaj filtra blokującego rzeczywistość” – mówi Tomasz Żółtak, psycholog i psychoterapeuta

31.01.2023
Kamila Belczyk-Panków dostała nerkę od swojej mamy. „Nie chciałam jej narażać. A dla niej to było naturalne. Dziś żyję każdym dniem”

28.01.2023