Przejdź do treści

Szczepienie na COVID-19 i na grypę wykonywane podczas jednej wizyty jest bezpieczne – mówią naukowcy

Szczepionka na COVID-19
Szczepionka na COVID-19 i na grypę / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer lub AstraZeneca podczas tej samej wizyty, na której wykonuje się zastrzyk ze szczepionką przeciw grypie, jest bezpieczne dla pacjenta” – uznali brytyjscy naukowcy. Wyniki badań opublikowano w dzienniku „The Guardian”. 

Równoczesne szczepienie przeciw COVID-19 i grypie

Ze wstępnych, niezrecenzowanych jeszcze wyników badań naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego wynika, że wykonanie jednego dnia dwóch zastrzyków ze szczepionkami, każdego w inne ramię, jest bezpieczne dla pacjenta. Równoczesne szczepienie wydaje się nie wpływać negatywnie na odpowiedź immunologiczną osiąganą po przyjęciu tych substancji.

Podczas próby klinicznej, w której wzięło udział 679 osób, obserwowano reakcje na dwie szczepionki – podawane jedna po drugiej. To było pierwsze tego typu badanie na świecie.

Większość osób biorących udział w teście odczuwało łagodne, ale umiarkowane skutki uboczne po przyjęciu szczepionek. Badani skarżyli się na bóle głowy, bóle mięśni i zmęczenie. Skutki uboczne z taką samą częstotliwością zgłaszały osoby, którym podano dwie szczepionki, oraz te, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 i placebo.

97 proc. ankietowanych w przyszłości równie chętnie przyjęłoby dwie szczepionki podczas jednej wizyty.

Komitet naukowy, który doradza brytyjskiemu resortowi zdrowia, już wcześniej proponował, by trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 podawana była wraz ze szczepionką przeciwko grypie.

"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę

Podwójne szczepienie w aptece?

W tym roku apteki i przychodnie przeżywają, tak samo jak rok temu, oblężenie spowodowane chęcią zaszczepienia się Polaków przeciw grypie. Chcąc odciążyć placówki medyczne, MZ zaproponowało nowe rozwiązanie, które w większym stopniu angażuje farmaceutów.

Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia zakłada, że w aptekach będziemy mogli przyjąć nie tylko szczepionkę przeciw COVID-19, ale również przeciw grypie, a w przyszłości być może również przeciw HPV (początkowo tylko dla dziewczynek) i inne szczepionki.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.