2 min.
Szczepienie na COVID-19 i na grypę wykonywane podczas jednej wizyty jest bezpieczne – mówią naukowcy

Szczepionka na COVID-19 i na grypę / gettyimages
„Podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer lub AstraZeneca podczas tej samej wizyty, na której wykonuje się zastrzyk ze szczepionką przeciw grypie, jest bezpieczne dla pacjenta” – uznali brytyjscy naukowcy. Wyniki badań opublikowano w dzienniku „The Guardian”.
Równoczesne szczepienie przeciw COVID-19 i grypie
Ze wstępnych, niezrecenzowanych jeszcze wyników badań naukowców z Uniwersytetu Bristolskiego wynika, że wykonanie jednego dnia dwóch zastrzyków ze szczepionkami, każdego w inne ramię, jest bezpieczne dla pacjenta. Równoczesne szczepienie wydaje się nie wpływać negatywnie na odpowiedź immunologiczną osiąganą po przyjęciu tych substancji.
Podczas próby klinicznej, w której wzięło udział 679 osób, obserwowano reakcje na dwie szczepionki – podawane jedna po drugiej. To było pierwsze tego typu badanie na świecie.
Większość osób biorących udział w teście odczuwało łagodne, ale umiarkowane skutki uboczne po przyjęciu szczepionek. Badani skarżyli się na bóle głowy, bóle mięśni i zmęczenie. Skutki uboczne z taką samą częstotliwością zgłaszały osoby, którym podano dwie szczepionki, oraz te, które otrzymały szczepionkę przeciwko COVID-19 i placebo.
97 proc. ankietowanych w przyszłości równie chętnie przyjęłoby dwie szczepionki podczas jednej wizyty.
Komitet naukowy, który doradza brytyjskiemu resortowi zdrowia, już wcześniej proponował, by trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 podawana była wraz ze szczepionką przeciwko grypie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Podwójne szczepienie w aptece?
W tym roku apteki i przychodnie przeżywają, tak samo jak rok temu, oblężenie spowodowane chęcią zaszczepienia się Polaków przeciw grypie. Chcąc odciążyć placówki medyczne, MZ zaproponowało nowe rozwiązanie, które w większym stopniu angażuje farmaceutów.
Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia zakłada, że w aptekach będziemy mogli przyjąć nie tylko szczepionkę przeciw COVID-19, ale również przeciw grypie, a w przyszłości być może również przeciw HPV (początkowo tylko dla dziewczynek) i inne szczepionki.
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023