3 min.
Szczepionka Johnson & Johnson przeciw COVID-19 może być skuteczna nawet w 100 proc. – wskazały wstępne badania

Szczepionka Johnson & Johnson przeciw COVID-19 może być skuteczna nawet w 100 proc. – wskazały wstępne badania/ iStock
Jak pokazały dotychczasowe testy, preparat stworzony przez koncern Johnson & Johnson, po 29 dniach od podania jest skuteczny w 90 proc., a po 57 dniach – osiąga skuteczność nawet w 100 proc. To pierwsza szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-Cov-2 aplikowana w jednej dawce.
Spis treści
Szczepionka Johnson & Johnson – skuteczniejsza niż dotychczasowe?
Z obserwacji 805 osób wynika, że jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19, wyprodukowana przez amerykański koncern Johnson & Johnson, może być bardziej efektywna niż funkcjonujące do tej pory na europejskim rynku specyfiki Pfizera i Moderny.
„New England Journal of Medicine” informuje, że po 29 dniach od podania jest skuteczna w 90 proc., a po 57 dniach – nawet w 100 proc. Naukowcy twierdzą, że działania niepożądane po szczepieniu w postaci gorączki, bólu mięśni czy bólu w miejscu ukłucia znikają bardzo szybko.
Należy jednak zaznaczyć, że są to dopiero wstępne wyniki badań. W lutym 2021 r. mamy poznać rezultaty testów klinicznych przeprowadzonych na większej grupie ochotników. To właśnie one będą podstawą do ewentualnej rejestracji środka.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Pierwsza jednodawkowa szczepionka przeciw COVID-19
Szczepionka Johnson & Johnson ma być czwartą dostępną na rynku – po preparatach Pfizera, Moderny i AstraZeneki. Będzie jednak pierwszą, którą podaje się w jednej, a nie w dwóch dawkach. Brak konieczności podania drugiej dawki dla wykształcenia odporności przeciwko koronawirusowi daje olbrzymią przewagę tej szczepionce nad konkurencyjnymi preparatami. I budzi nadzieję na przyspieszenie procesu masowych szczepień dla dużej części globu.
Preparat amerykańskiej firmy ma jeszcze jedną ogromną zaletę: nie musi być przechowywany w niskiej temperaturze, tak jak szczepionki Moderny oraz Pfizera i BioNTech. Przypomnijmy: specyfik Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., zaś przechowywanie szczepionki Pfizera musi odbywać się w bardzo niskiej temperaturze – minus 70 st. C.
Szczepionka Johnson & Johnson – kiedy będzie dostępna w Europie?
W październiku Komisja Europejska zawarła kontrakt z Johnson & Johnson na dostawę 400 milionów dawek szczepionki dla obywateli Unii Europejskiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, koncern w lutym wystąpi do Europejskiej Agencji Leków o dopuszczenie szczepionki do użytku w Europie. Pierwsze dawki szczepionki Johnson & Johnson mogą być dostępne UE od kwietnia – podał kilka dni temu Reuters.
W Polsce od końca grudnia ubiegłego roku dystrybuowana jest już szczepionka Comirnaty, która została wyprodukowana przez koncern farmaceutyczny Pfizer i BioNTech. 20 stycznia ruszają w kraju szczepienia preparatem Moderny o oficjalnej nazwie mRNA-1273. Obie szczepionki podaje się w dwóch dawkach, w przypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, zaś mRNA-1273 wymaga 28 dni przerwy. Pierwszą szczepionkę można zaaplikować osobom powyżej 16. roku życia, drugą – powyżej 18. roku życia.
Poleć artykuł
Zobacz także

„Szczepionki mRNA – nieprzebadane, nowe, niebezpieczne?”- pisze i wyjaśnia immunolożka

Amerykanie ogłaszają, że ich szczepionka na koronawirusa ma 90-procentową skuteczność. To przełom w pandemii?

Boisz się powikłań po szczepionce przeciw COVID-19? Powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał odszkodowania
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.02.2023
Agnieszka Matan: „Powiedzmy to głośno: zdarza się, że człowiek z cukrzycą się upije czy zje pizzę”

06.02.2023
Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

05.02.2023
„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

04.02.2023