Przejdź do treści

Szczepionka na COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat zatwierdzona w UE

Nastolatka otrzmuje szczepienie
Szczepionka na COVID-19 dla dzieci w wieku 12-15 lat zatwierdzona w UE. Od kiedy będzie dostępna w Polsce?/ Zdjęcie: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Europejska Agencja Leków (EMA) dała zielone światło na stosowanie szczepionki przeciw COVID-19 dla nastolatków w wieku 12-15 lat. Dzieci otrzymają preparat Pfizera i BioNTechu. Będzie to pierwsza szczepionka dla młodzieży w tej grupie wiekowej.

EMA zatwierdziła szczepienie dzieci w wieku 12-15 lat

Preparat Pfizera i BioNTechu stał się pierwszym w Unii Europejskiej zatwierdzonym do stosowania u dzieci w wieku 12-15 lat. Wcześniej szczepienia na COVID-19 były dostępne jedynie dla osób w wieku 16 lat i starszych. Europejska Agencja Leków (EMA) w piątek dała zielone światło na szczepienie dla młodszych dzieci w całej Unii Europejskiej. Poszczególne państwa członkowskie muszą teraz zdecydować, czy zaoferują szczepionkę dzieciom.

Swoją decyzję EMA przekazała w trakcie piątkowej konferencji prasowej. Marco Cavaleri, szef Biologicznych Zagrożeń Zdrowotnych i Strategii Szczepionek w EMA wyjaśnił, że badania kliniczne z wykorzystaniem preparatu Pfizera odbywały się z udziałem ponad 2000 nastolatków. Jak podał, dzieci wykazały podobną lub nawet lepszą odpowiedź immunologiczną w porównaniu z młodymi dorosłymi. Ponadto skutki uboczne po podaniu szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat były porównywalnie łagodne do tych, których doświadczyli młodzi dorośli po szczepieniu.

Szczepienia dla dzieci w wieku 12-15 lat zatwierdzone są już w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu tygodnia zaszczepiono ponad 600 tys. dzieci w tej grupie wiekowej.

Kobieta z niemowlakiem

Kiedy szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat w Polsce?

W Polsce obecnie szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona do stosowania u osób w wieku 17 i 18 lat. W poniedziałek 17 maja ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 nastolatków w tej grupie wiekowej. Po decyzji EMA, prawdopodobnie w najbliższym czasie rozpoczną się szczepienia młodszych dzieci, o czym poinformował premier Mateusz Morawiecki. Pytany o decyzję, wyjaśnił, że podejmie pierwsze kroki po otrzymaniu konkretnych informacji z EMA.

Będą możliwe te szczepienia tak szybko, jak otrzymamy te informacje i będzie wystarczająca liczba dawek – przekazał.

Badania szczepień na COVID-19 wśród dzieci

Obecnie Pfizer jest jedyną szczepionką dozwoloną dla osób poniżej 18 roku życia. W marcu producent rozpoczął także testy swojej szczepionki u dzieci poniżej 12 roku życia. Wyniki badań spodziewane są w drugiej połowie 2021 roku.

Pfizer nie jest jedyną firmą, który przeprowadza badania szczepionki na COVID-19 wśród dzieci. Amerykański koncern Moderna rozpoczął badania swojego preparatu na dzieciach w wieku od sześciu miesięcy do 12 lat. Najmłodsi otrzymali już pierwsze dawki. Natomiast firma Johnson & Johnson ogłosiła plany badań szczepionki u nastolatków w wieku od 12 do 18 lat.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.