3 min.
Szczepionka na COVID-19 skuteczna przeciw nowym wariantom koronawirusa?

Szczepionka Pfizera i BioNTecha skuteczna przeciwko nowym wariantom SARS-CoV-2/ Pexels, fot. Alena Shekhovtcova
Partnerzy szczepionkowi Pfizer i BioNTech potwierdzają, że ich szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna również w przypadku nowych wariantów SARS-CoV-2. Mutacje mogą być bardziej zaraźliwe niż oryginalny szczep koronawirusa, jednak w badaniach wykazano reakcję obronną organizmu zaszczepionych osób.
Szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna na mutacje?
Najnowsze badania potwierdziły, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 będą chronione przed pojawiającymi się nowymi wariantami wirusa. Dwa zespoły naukowców przetestowały osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki, sprawdzając, czy te poradzą sobie z nowymi odmianami wirusa. Mutacje koronawirusa, które są bardziej zaraźliwe niż oryginalny szczep, zaobserwowano bowiem po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii (znany jako B.1.1.7) i w Afryce Południowej (znany jako B.1.351). Na całym świecie pojawiły się więc obawy, czy szczepionka chroni także przed nimi.
Zespół kierowany przez dr Michela Nussenzweiga z Rockefeller University w Nowym Jorku przebadał osocze pobrane od 20 osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki w ramach badań klinicznych. Odkryto, że szczepionki wywołują reakcje przeciwciał, a także komórki, które wytwarzają nowe przeciwciała przez miesiące a nawet lata. Nussenzweig dodał, że chociaż ich efekt był słabszy niż w przypadku oryginalnego szczepu, ogólna reakcja organizmu powinna zwalczyć również nowe warianty koronawirusa.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Potrzebna aktualizacja szczepionek?
Badacz wyjaśnił, że ostatecznie szczepionki powinny zostać zaktualizowane, jednak nie oznacza to, że obecnie nie są skuteczne. Ponadto szczepionki Moderna i Pfizer są zaprojektowane tak, aby były szybkie i łatwe do dostosowania do nowych wariantów wirusa.
Jednym z powodów, dla których Pfizer i BioNTech zdecydowały się na wykorzystanie szczepionko mRNA, jest potencjał elastyczności technologii w porównaniu z tradycyjnymi technologiami szczepionek, w tym możliwość zmiany sekwencji RNA w szczepionce, gdyby pojawił się szczep, który nie był objęty iniekcją – dodał Pfizer.
W raporcie przywołano także badania Ugura Sahina, który pomógł wynaleźć szczepionkę produkowaną i dystrybuowaną Pfizera i BioNTech. Przetestował ją przeciwko wariantowi B.1.1.7, stwierdzając, że „nie ma biologicznie istotnej różnicy w aktywności neutralizacji”. Firmy we wspólnym oświadczeniu poinformowały także, że potrzebne są dalsze dane, aby monitorować skuteczność szczepionki przeciw COVID-19.
Nussenzweig dodał, że im dłużej ktoś jest zarażony, tym większa szansa, że zarażający go wirus może zmutować. Naukowcy alarmują więc, aby zaszczepić jak najwięcej osób tak szybko, jak to możliwe, by wirus przestał krążyć, a tym samym mutować.
Podeślij innym!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023