Przejdź do treści

Czy pacjenci z nowotworami powinni zaszczepić się przeciw COVID-19? Głos zabrało Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej

szczepionka przeciw COVID-19
Czy pacjenci z nowotworami powinni zaszczepić się przeciw COVID-19? / zdj. Antonio Balasco/KONTROLAB/LightRocket via Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Szczepienie przeciwko COVID-19 stanowi ogromną szansę na uniknięcie zarówno wczesnych, jak i późnych konsekwencji zakażenia i minimalizację zagrożeń związanych z chorobą nowotworową” – czytamy w oświadczeniu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. Jego przedstawiciele tłumaczą, czy szczepionka stanowi niebezpieczeństwo dla osób chorych na raka i jakie mogą pojawić się po niej powikłania. 

Szczepionka na koronawirusa a nowotwór

27 grudnia 2020 roku ruszyły pierwsze w Polsce szczepienia przeciwko SARS-CoV-2. Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia Narodowym Programem Szczepień szczepienia będą składały się z czterech etapów. Po etapie „zero”, w którym zostaną zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia, oraz etapie pierwszym (pensjonariusze Domów Opieki Społecznej i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, a także osoby powyżej 60. roku życia oraz przedstawiciele służ mundurowych i nauczyciele), przyjdzie czas na etap drugi.

Zaszczepione w nim zostaną osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi (w tym nowotworowymi) zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie leczenia i diagnostyki, które wymagają wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

Wraz z informacją o możliwości zaszczepienia się przez osoby chore na nowotwór pojawiło się też mnóstwo  pytań o zasadność, bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 w ich wypadku – szczególnie u tych pacjentów, którzy są w trakcie leczenia przeciwnowotworowego. Wątpliwości postanowiło rozwiać Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, które wydało oświadczenie w tej sprawie.

Czy szczepionka przeciw COVID-19 modyfikuje ludzkie DNA? / Getty Images

Szczepienia dla chorych na raka? „Najszybciej jak to możliwe”

„Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, podobnie jak inne onkologiczne towarzystwa naukowe na świecie, wyraża nadzieję, że większość chorych na nowotwory podda się szczepieniu najszybciej, jak to możliwe” – czytamy w komunikacie PTOK.

Dlaczego jest to tak ważne? Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej podkreślają, że pacjenci z zaawansowaną chorobą nowotworową oraz poddawani aktywnemu leczeniu onkologicznemu stanowią grupę wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19. W porównaniu do osób zdrowych, u których ryzyko ciężkich powikłań i zgonu z powodu COVID-19 wynosi około 2-3 proc., u chorych onkologicznych ryzyko to jest ponad 10-krotnie większe.

Dodatkowo zakażenie koronawirusem wiąże się z bardzo dużym prawdopodobieństwem opóźnienia diagnostyki onkologicznej, odroczenia rozpoczęcia leczenia czy długotrwałych przerw w przewlekłym leczeniu choroby nowotworowej. A co za tym idzie, jak tłumaczy Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, nawet u chorych, u których przebieg COVID-19 jest niepowikłany, może dojść w czasie zakażenia i okresu rekonwalescencji do znacznego postępu choroby nowotworowej. To z kolei spowoduje, że część pacjentów straci szansę na pełne wyleczenie, a inni nie będą już nigdy mogli powrócić do efektywnego leczenia onkologicznego.

„Nie ulega zatem żadnej wątpliwości, że COVID-19 stanowi ogromne zagrożenie dla chorych onkologicznych nie tylko z powodu powikłań zakażenia koronawirusem, ale również z powodu istotnego wzrostu ryzyka zgonu z powodu choroby nowotworowej” – podkreślają przedstawiciele PTOK.

„Ogromna szansa”

„Szczepienie przeciwko COVID-19 stanowi (…) ogromną szansę na uniknięcie zarówno wczesnych, jak i późnych konsekwencji zakażenia i minimalizację zagrożeń związanych z chorobą nowotworową” – czytamy w oświadczeniu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Eksperci podkreślają jednocześnie, że szczepionka przeciwko COVID-19, podobnie jak szczepionka przeciwko grypie, nie zawiera „żywych” form wirusa. Nie stanowi więc żadnego poważnego zagrożenia dla zdrowia osoby poddawanej szczepieniu.

„Jedynymi działaniami ubocznymi są odczyny w miejscu podania oraz reakcje alergiczne. Tym samym, podobnie jak w przypadku szczepień przeciwko grypie, które są zalecane corocznie dla chorych na nowotwory, szczepienie przeciwko COVID-19 powinno od zaraz stać się standardem postępowania wspomagającego w onkologii” – zaznacza w swoim oświadczeniu Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

Pandemię koronawirusa spowodował wyciek z laboratorium? Departament Energii USA wydał swą ocenę

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka

Lekarze Kliniki Otolaryngologii CMKP przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Wielki sukces polskich specjalistów! Lekarze z klinik CMKP i WUM przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi

Lampa UV do manicure

Manicure z użyciem lamp UV powoduje raka? Polscy onkolodzy komentują

„Kiedy usłyszałam diagnozę, pomyślałam sobie: Czyli że co? Ja za pół roku umrę? Mam 28 lat!”. Rozmawiamy z Patrycją Lisiecką, która stworzyła projekt fotograficzny Młode z Rakiem

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. "Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć"

Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć”

Ropę z pęcherzy ospy prawdziwej wprowadzano do nacięć na skórze tureckich niewolnic sprzedawanych do haremu. Jak kiedyś leczono szczepionkami

Chris Evert

Ikona tenisa Chris Evert o swoich zmaganiach z ciężką chorobą: „Na 90 procent już do mnie nie wróci”

Krzysztof Szewczyk

Krzysztof Szewczyk po latach wyznał, dlaczego zniknął z telewizji. Dziennikarz zmagał się ze śmiertelną chorobą

Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwór w ciągu kilku sekund

To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w Polsce żyje się najkrócej?

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?

Szczepienie

Jest decyzja odnośnie do darmowych szczepień na HPV w Polsce. Otrzymają je dziewczęta i chłopcy z dwóch roczników

Maseczki ochronne

Rząd zdecydował. Maseczki zostaną z nami na dłużej

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

W polskich szpitalach powraca zakaz odwiedzin. Obowiązuje do odwołania

Trzynastolatka została wyleczona z „nieuleczalnej” białaczki. To wielki sukces lekarzy, którzy zastosowali nowatorską terapię

To nie koniec koronawirusa. Nowa mutacja Omikronu rozprzestrzenia się po Europie

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. "Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów"

Szczepionka używana w odczulaniu została wycofana przez GIF. „Zagrożenie życia i zdrowia pacjentów”

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań

Od 12 grudnia można zaszczepić na COVID-19 najmłodsze dzieci. Wystawiono już około 2 mln skierowań