2 min.
Szczepionka na koronawirusa. Jest sukces! Wszyscy pacjenci wytworzyli przeciwciała

Szczepionka na koronawirusa. Jest sukces! Wszyscy pacjenci wytworzyli przeciwciała/ iStock
Pierwsza szczepionka stworzona do walki z koronawirusem SARS-CoV-2 wzmocniła układ odpornościowy uczestników badania klinicznego. Wszyscy wytworzyli potrzebne przeciwciała. To kolejny krok w kierunku wyeliminowania COVID-19.
Szczepionka na koronawirusa działa?
Szczepionka opracowana przez amerykańską spółkę Moderna została przetestowana przez 45 ochotników. Po podaniu szczepionki wykryto u nich „silną” odpowiedź immunologiczną. Wszyscy badani bowiem wytworzyli przeciwciała zwalczające infekcję podobne do tych, które znaleziono u chorych na COVID-19, jak wynika z informacji podanych przez amerykańską spółkę w New England Journal of Medicine.
Badania nad szczepionką na koronawirusa
Szczepionkę podano badanym w dwóch dawkach, w odstępie jednego miesiąca. Uczestników podzielono także na trzy 15-osobowe grupy. Pierwsza grupa otrzymała 25 mikrogramów szczepionki, druga 100 mikrogramów, a ostatnia – 200 mikrogramów. U uczestników z trzeciej grupy ilość przeciwciał była 4-krotnie wyższa niż u pacjentów po przebytej chorobie spowodowanej koronawirusem SARS-CoV-2. Żadna badana osoba nie objawiała także poważnych skutków ubocznych. Zaobserwowano jedynie grypowe reakcje u połowy uczestników, jednak nie trwały one długo.
Szczepionka w następnym etapie zostanie przetestowana na większej liczbie uczestników. 27 lipca rozpocznie się badanie, w którym udział weźmie 30 tys. osób. Czy wyniki i tego etapu potwierdzą skuteczność w walce z nowym koronawirusem? Miejmy nadzieję, że tak.
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023