Przejdź do treści

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu

Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Jednak na razie zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu
Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona dla dzieci. Jednak na razie zgoda dotyczy tylko jednego kraju i jednego preparatu / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kanada, jako pierwszy kraj na świecie, dopuściła do użytku pierwszą szczepionkę na COVID-19 dla osób od 12. do 15. roku życia. Zgodę resortu zdrowia uzyskał jednak tylko jeden z preparatów.

„Ważny etap w walce z pandemią”

To pierwsze wydanie zgody na szczepionkę dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat oznacza ważny etap w walce Kanady z pandemią – podkreśla kanadyjskie ministerstwo zdrowia (Health Canada) w komunikacie.

Urzędnicy zwracają w nim uwagę na to, że decyzję poprzedziła niezależna naukowa analiza dostępnych danych, które doprowadziły do wniosku, że szczepionka ta jest „bezpieczna i skuteczna w ochronie przed COVID-19 dzieci w wieku 12-15 lat, którym została podana”.

Szczepionka, na którą została wydana zgoda ministerstwa zdrowia, to preparat Pfizer-BioNTech, która do tej pory była w Kanadzie dopuszczona do użytku od 16 r.ż. Przy czym, jak podkreślił resort zdrowia, prowadzony będzie ciągły monitoring, zaś koncerny mają obowiązek stałego przekazywania danych na temat swojej szczepionki.

Skuteczność szczepionki u nastolatków

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Pfizera były badane w USA na grupie 2260 nastolatków w wieku 12-15 lat. Jednej z grup podawano dwie dawki szczepionki w odstępie 21 dni, grupa kontrolna otrzymała placebo. Wyniki zostały opublikowane przez kanadyjskie ministerstwo zdrowia.

Wykazały niemal 100 proc. skuteczność preparatu. 98,3 proc. zaszczepionych dzieci było pod obserwacją przynajmniej przez miesiąc po podaniu drugiej dawki, a 57,9 proc. – przez dwa miesiące. Z analizy ich stanu zdrowia wynika, że nie wystąpiły żadne „poważne przypadki” skutków ubocznych.

Szczepionka

A co z Europą?

„EMA rozpoczęła ocenę wniosku o rozszerzenie stosowania (preparatu BioNTech-Pfizer) przeciwko COVID-19 na młodych ludzi w wieku od 12 do 15 lat” – poinformowała Europejska Agencja Leków (EMA)

Na tę chwilę szczepionka jest dopuszczona do stosowania u nastolatków od 16 r.ż. Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) EMA przeprowadzi przyspieszoną ocenę wyników badań przedstawionych przez BioNTech-Pfizer. Swoją opinię CHMP przekaże następnie Komisji Europejskiej. Dopiero wtedy zapadnie ostateczna decyzja, z umocowaniem prawnym.

Jeśli proces ewaluacji przebiegnie zgodnie z planem, to zostanie ona ogłoszona już w czerwcu 2021 r.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.