3 min.
Szczepionki mRNA na COVID-19 bezpieczne dla kobiet w ciąży? Opublikowano pierwsze tak duże badanie na ten temat

Nie ma dowodów na to, że szczepionki Moderny i Pfizera są niebezpieczne dla kobiet w ciąży – tak mówią wyniki nowego badania / iStock
Kobiety w ciąży wciąż dostają wiele sprzecznych komunikatów na temat tego, czy powinny się zaszczepić przeciw COVID-19. Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców CDC będą dla nich na pewno dobrą informacją.
Szczepionki mRNA bezpieczne dla kobiet ciężarnych?
Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (ang. Centers for Disease Control) już od dawna postulowało, aby kobiety w ciąży również mogły być szczepione preparatami opartymi na mRNA. Organizacja podkreślała, że nie ma danych z badań klinicznych z udziałem kobiet w ciąży, ale testy szczepionki Moderny na ciężarnych szczurach nie wykazały powodów do obaw. Teraz wiemy już znacznie więcej na ten temat. W „The New England Journal of Medicine” opublikowane zostało badanie naukowców z CDC, którego wstępne wyniki są bardzo obiecujące.
Co prawda obejmuje ono jedynie 11 pierwszych tygodni programu szczepień w USA (od 14 grudnia 2020 do 28 lutego 2021), ale to pierwsze tak dużego tego typu badanie. Pod lupę wzięto aż 35 tys. kobiet, które otrzymało jedną ze szczepionek (koncernu Moderna albo Pfizer/BioNTech), gdy były w ciąży lub tuż przed zajściem w ciążę.
Badanie opierało się w dużej mierze na samodzielnym zgłaszaniu skutków ubocznych przez kobiety ciężarne. Używały one w tym celu specjalnej aplikacji, która pozwalała im na regularne wypełnianie ankiet na temat swojego stanu zdrowia i zaobserwowanych powikłań.
Co pokazało badanie?
Z wyników badań CDC wynika, że nie ma żadnych dowodów na to, iż preparaty Moderny i Pfizera stwarzają poważne zagrożenie dla ciężarnych. Przebadane kobiety w ciąży zgłaszały takie same skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19 jak te, które nie spodziewały się dziecka. Były to:
- ból w miejscu, gdzie została zaaplikowana szczepionka,
- zmęczenie,
- ból głowy,
- ból mięśni.
Jedynymi różnicami w raportowanych skutkach ubocznych były: trochę częściej niż u innych osób, zgłaszany ból w miejscu zaaplikowania szczepionki oraz nudności i wymioty po przyjęciu drugiej dawki.
– To bardzo pokrzepiające – podkreśla dr. Stephanie Gaw z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco. Myślę, że to z całą pewnością pomoże dostawcom szczepionek i urzędnikom zajmującym się zdrowiem publicznym bardziej stanowczo rekomendować przyjmowanie szczepionki przeciw COVID-19 w czasie ciąży – dodaje.
Dr Michal Elovitz z Uniwersytetu Pensylwanii podkreśla z kolei, że to badanie ma kluczowe znaczenie dla kobiet w ciąży. Jednocześnie oboje naukowcy zwracają uwagę, że niezbędne są dalsze badania.
Źródło: The New York Times
Zobacz także

„Bez podania szczepienia, po zachorowaniu na COVID-19, z grupy miliona osób nie przeżyje 30 tysięcy” – alarmują eksperci z PAN

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

„Gorączka jest korzystna, pomaga zwalczać infekcje” – pisze lek. Dawid Ciemięga. Co dzieje się w organizmie przy podwyższonej temperaturze?
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

07.06.2023
Uważano, że są siedliskiem duszy, uczuć i akumulatorem ciepła ludzkiego ciała. Jak kiedyś leczono nerki

07.06.2023
„Kiedy doświadczamy poważnych urazów psychicznych, nasz umysł może wyłączyć odczuwanie doznań z ciała” – mówi psychoterapeutka Anna Uściłowska

06.06.2023
„Nie sztuka, a serce liczy się w tej pracy. Nasze osobiste znaczenie, które nadajemy obrazowi”. O terapeutycznej mocy fotografii mówi Joanna Szeluga

02.06.2023