Szczepionki mRNA są bezpieczne. Nowe badanie naukowców na ponad 6 mln zaszczepionych osób

się ten artykuł?
Zespół naukowców sprawdzających bezpieczeństwo szczepionek mRNA na COVID-19 nie stwierdził żadnych poważnych skutków zdrowotnych, które miałyby wywoływać preparaty Pfizera i Moderny. W badaniu wzięło udział 6,2 miliona zaszczepionych pacjentów.
Szczepionki mRNA są bezpieczne
Najnowsze badanie naukowców z amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention (CDC) oraz konsorcjum Kaiser Permanent wykazało, że szczepionki mRNA nie powodują poważnych skutków zdrowotnych u zaszczepionych osób.
„Cały świat pokłada wiarę w szczepionkach, które położą kres pandemii COVID-19. Muszą one być skuteczne i bezpieczne. Nasza rola polega na nadzorowaniu i monitorowaniu tych preparatów” – mówi główna autorka publikacji dr Nicola Klein.
Badanie zostało przeprowadzone na 6,2 mln pacjentów zaszczepionych od połowy grudnia 2020 r. do 26 czerwca 2021 r. Docelowo jednak obejmie 12 mln osób. W dodatkowej analizie autorzy dodali grupę porównawczą nieszczepionych pacjentów. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA” i wskazują, że preparaty mRNA na COVID-19 nie były związane z 23 poważnymi działaniami niepożądanymi zgłaszanymi po szczepieniu.
Skutki zdrowotne a szczepionki mRNA
Naukowcy skupili się na 23 potencjalnych skutkach zdrowotnych, które były szczególnie niepokojące jako efekty szczepień na COVID-19. Były to: zaburzenia neurologiczne (zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, drgawki i zespół Guillain-Barrego); problemy sercowo-naczyniowe (ostry zawał mięśnia sercowego, udar i zator płucny) i inne (takie jak porażenie Bella, zapalenie wyrostka robaczkowego, anafilaksja i wieloukładowy zespół zapalny).
Analitycy przejrzeli dokumentację medyczną pacjentów oraz zastosowali analizę statystyczną, by określić, czy liczba danych przypadków skutków ubocznych przekracza próg alarmowy. Jak wykazali, żaden z 23 problemów nie osiągnął tego progu, choć w niektórych przypadkach wyniki były mniej precyzyjne z powodu zbyt małej liczby przypadków.
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionkach mRNA
Autorzy badania wzięli na tapet także najbardziej niepokojące opinię publiczną przypadki zapalenia mięśnia sercowego (które wykryto głównie u mężczyzn poniżej 30 roku życia w pierwszym tygodniu po szczepieniu) oraz zapalenia osierdzia wśród młodych osób po otrzymaniu preparatu mRNA. Jak zaznaczyli, zidentyfikowali 34 takie przypadki u pacjentów w wieku od 12 do 39 lat, z których 85 proc. to mężczyźni, a 82 proc. chorych było hospitalizowanych. Naukowcy podkreślają jednak, że większość z tych osób wyzdrowiała przed opublikowaniem wyników badań. Wskazano również, że przypadki zapalenia serca są bardziej prawdopodobne po zakażeniu COVID-19 niż po otrzymaniu szczepionki.
„Wyniki naszego badania są doskonałym przykładem na to, jak poważnie CDC traktuje bezpieczeństwo szczepionek oraz jak przejrzyści jesteśmy w naszych wysiłkach monitorowania tych preparatów” – mówi dr Tom Shimabukuro z Biura Bezpieczeństwa Szczepień CDC. I dodaje: „Szczepionki przeciw COVID-19 podlegają najintensywniejszemu monitorowaniu bezpieczeństwa w historii USA. Uważamy, że zaszczepienie pozostaje najlepszym sposobem ochrony siebie i swoich bliskich przed wirusem, który zabrał już miliony istnień”
Badanie będzie prowadzone jeszcze przez następne dwa lata, z włączeniem nowo zaszczepionych pacjentów.
Szczepionki mRNA – jak działają?
W szczepionkach mRNA umieszczona zostaje informacja genetyczna, która dotyczy tzw. „białka kolca” koronawirusa SARS-CoV-2. Informacja jest dostarczana do komórek, które zaczynają ten rodzaj białka wytwarzać. Organizm rozpoznaje je jako obce, przez co dochodzi do produkcji odpowiednich przeciwciał, które chronią nas w obliczu zakażenia.
Ważne jest to, że samo mRNA nie jest w stanie wniknąć do jądra komórkowego, w którym znajduje się ludzkie DNA. Nie oddziałuje zatem negatywnie na geny osoby szczepionej.
Polecamy

Adrian Taylor o skuteczności szczepionki na raka: „W moim płucu była ogromna szara plama, pozostał już tylko jeden kawałek guza”

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane
