Przejdź do treści

Szczyt zakażeń koronawirusem przewidywany tuż przed Wielkanocą. Kolejne święta w domach?

Dzieci malują pisanki
Przewidywany szczyt zachorowań tuż przed Wielkanocą? Minister zdrowia potwierdza/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na antenie RMF FM oznajmił, że według dostępnych prognoz szczyt zachorowań na COVID-19 czeka nas pod koniec marca. – Wszystko zależy od scenariusza, ale nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu – oświadczył.

Wielkanoc znów bez spotkań rodzinnych?

Adam Niedzielski przekazał w czwartek rano w RMF FM, że według prognoz najwyższa liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w trakcie trzeciej fali ma oscylować na poziomie 10-12 tys. przypadków. Zwrócił jednak uwagę, że nie chodzi tu o dzienny wynik zachorowań, ale średnią tygodniową. Obecnie średnia ta wynosi ok. 8 tys. zakażeń.

Mamy 12142 zachorowań, jak wczoraj, ale to nie jest liczba podobna, bo patrząc na tydzień wstecz to przyrost o 3 tysiące – powiedział w RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu pytany o przewidywane apogeum zakażeń, odparł, że możemy spodziewać się go tuż przed świętami Wielkanocnymi.

– Prognoza mówi o tym, że szczyt zachorowań będzie mniej więcej pod koniec marca, co oznaczałoby, że wtedy będziemy mieli taką względną stabilizację – mówił.

Czy w takim razie czekają nas święta bez spotkań rodzinnych i „pełne ograniczenia” podobne do tych sprzed roku? Jak wyjaśnił Niedzielski, jest to bardzo prawdopodobne.

– Wszystko zależy od scenariusza, ale nie będę ukrywał, że jeżeli będziemy mieli kontynuację trendu wzrostowego, to prawdopodobnie będziemy musieli też taki scenariusz rozważyć, żeby tę Wielkanoc spędzić w domu – dodał.

Ponad milion Polaków otrzymało dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19

Koronawirus w Polsce

Do tej pory liczba zarażonych w Polsce urosła do 1 673 252. Wystąpiły 43 094 przypadki śmiertelne. 13 818 osób jest hospitalizowanych, 176 394 objęto kwarantanną. Mapa zarażeń powyżej pokazuje przypadki zachorowań z ostatniego dnia. Na poniższej mapie widzimy dane z podziałem na województwa.

Koronawirus w Polsce - mapa i aktualności
Stan z dnia 01.06.2021, godz. 22:00. Według danych Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz statystyki

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.