Przejdź do treści

Szef WHO: świat stoi na progu „moralnej katastrofy”. Chodzi o szczepienia

Szef WHO: świat stoi na progu "moralnej katastrofy". Chodzi o szczepienia
Szef WHO: świat stoi na progu "moralnej katastrofy". Chodzi o szczepienia/ fot. Stefan Wermuth/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że szczepionki staną się kolejną cegłą w murze nierówności między światami bogatych i biednych” – podkreślił szef WHO. Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował egoizm najbogatszych państw, wzywając je do bardziej sprawiedliwej dystrybucji w świecie szczepionek przeciw COVID-19. 

Dyrektor generalny WHO podczas swojego przemówienia otwierającego posiedzenie Rady Wykonawczej WHO zauważył, że w dystrybucji szczepionek pojawiają się bardzo duże nierówności, które powinny zostać jak najszybciej zniwelowane. Podkreślił, że przez to, że najbardziej zamożne kraje zawierają osobne umowy z producentami szczepionek, prawie wszyscy pacjenci z ok. 40 mln zaszczepionych do tej pory osób to obywatele najzamożniejszych państw świata. 

Według niego umowy te mogą być zagrożeniem dla współprowadzonemu przez WHO programowi COVAX, mającemu zapewnić dostęp do szczepionek dla krajów rozwijających się. Celem inicjatywy jest zaszczepienie w tym roku 20 proc. światowej ludności. Do tej pory w ramach COVAX zawarto umowy na zakup 1,3 mld dawek szczepionek dla 92 krajów świata.

Co zawiera szczepionka, skoro nie ma w niej wirusa SARS-Cov-2? Odpowiada farmaceutka

„Cegła w murze nierówności”

Podczas przemówienia na posiedzeniu Rady Wykonawczej WHO dostało się nie tylko bogatym państwom, ale również firmom farmaceutycznym. Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził, że niepotrzebnie zwlekały one z przesłaniem do WHO danych na temat badań nad szczepionkami. Zamiast tego, jak podkreślił szef WHO, skupiały się na zapewnieniu akceptacji urzędów w „bogatych krajach, gdzie zyski są największe”.

– Stoimy w obliczu niebezpieczeństwa, że nawet w sytuacji kiedy szczepionki dają nadzieję niektórym, staną się kolejną cegłą w murze nierówności między światami bogatych i biednych – podkreślił szef WHO.

Według niego bałagan, który pojawił się w wyniku źle skoordynowanej i nierównej  dystrybucji szczepionek, w ogólnym rozrachunku przedłuży pandemię COVID-19.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.