Szybciej przyjmiemy drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Duża zmiana czeka też ozdrowieńców

się ten artykuł?
„W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19” – poinformował na konferencji prasowej Michał Dworczyk. Największa zmiana dotyczy szczepionki koncernu AstraZeneca.
Krótsze przerwy pomiędzy dawkami
Tych, którzy planują wyjazd na wakacje albo wesele, zapewne ucieszą najnowsze informacje dotyczące długości przerwy pomiędzy dawkami szczepionek przeciw COVID-19.
– Do tej pory, jeśli chodzi o szczepionkę Moderna, to były 42 dni. Skracamy ten okres do 35 dni, czyli do 5 tygodni. Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, to też były 42 dni i tu też przerwę między dawkami skracamy do 5 tygodni. Jeśli chodzi o AstraZenekę, ta zmiana jest największa, bo okres ten skracamy z 84 dni również do 5 tygodni – wyjaśnił pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.
Jednym słowem: przerwa pomiędzy dawkami dla wszystkich szczepionek (poza preparatem Johnson&Johnson, który jest podawany tylko w jednej dawce), został ujednolicony i wynosi 5 tygodni. Co ważne, jak poinformował pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19, zmiana wejdzie w życie 17 maja, ponieważ jest podyktowana dostępnością szczepionek.
Dworczyk wspomniał także o nowych regulacjach dotyczących ozdrowieńców. Będą oni mogli przyjąć szczepionkę już po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu, a nie – tak jak to było wcześniej – po 3 miesiącach.
Osoby niepełnosprawne poza kolejką
Rząd wreszcie wyszedł też naprzeciw osobom niepełnosprawnym. Od 10 maja obowiązuje rozporządzenie, które pozwala zarówno im, jak i ich opiekunom, zaszczepić się szybciej niż innym do uprawnionym.
Mają oni możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty – czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, że przyjadą do punktu. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do podania preparatu będą mogły od razu otrzymać swoją dawkę.
Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej. Wszystko po to, aby ułatwić dostęp osobom, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogli z nich skorzystać, oprócz osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunów, również pracownicy tych placówek.
#SzczepimySię pic.twitter.com/JOp7v0u6sF
— #SzczepimySię (@szczepimysie) May 10, 2021
Zobacz także

„Jak słyszę, że lekarz odmawia szczepienia pomimo braku przeciwwskazań, to mam ochotę zapaść się pod ziemię” – pisze lekarka Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, Mama Pediatra

„Jeżeli inni nie chcą w Unii Europejskiej szczepionki firmy AstraZeneca, to my kupmy, ile się da” – mówi wirusolog

„Korzyści przewyższają ryzyko”. USA powraca do stosowania szczepionki na COVID-19 firmy Johnson&Johnson
Polecamy

Pandemia zmieniła skład mikroflory jelitowej małych dzieci

Rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci. Alarmujące dane

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę
