Przejdź do treści

Szybciej przyjmiemy drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Duża zmiana czeka też ozdrowieńców

Będą krótsze przerwy pomiędzy dawkami przeciw COVID-19
Będą krótsze przerwy pomiędzy dawkami przeciw COVID-19 / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej podjęliśmy decyzję o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19” – poinformował na konferencji prasowej Michał Dworczyk. Największa zmiana dotyczy szczepionki koncernu AstraZeneca.

Krótsze przerwy pomiędzy dawkami

Tych, którzy planują wyjazd na wakacje albo wesele, zapewne ucieszą najnowsze informacje dotyczące długości przerwy pomiędzy dawkami szczepionek przeciw COVID-19.

– Do tej pory, jeśli chodzi o szczepionkę Moderna, to były 42 dni. Skracamy ten okres do 35 dni, czyli do 5 tygodni. Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer, to też były 42 dni i tu też przerwę między dawkami skracamy do 5 tygodni. Jeśli chodzi o AstraZenekę, ta zmiana jest największa, bo okres ten skracamy z 84 dni również do 5 tygodni – wyjaśnił pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.

Jednym słowem: przerwa pomiędzy dawkami dla wszystkich szczepionek (poza preparatem Johnson&Johnson, który jest podawany tylko w jednej dawce), został ujednolicony i wynosi 5 tygodni. Co ważne, jak poinformował pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19, zmiana wejdzie w życie 17 maja, ponieważ jest podyktowana dostępnością szczepionek.

Dworczyk wspomniał także o nowych regulacjach dotyczących ozdrowieńców. Będą oni mogli przyjąć szczepionkę już po 30 dniach od daty otrzymania dodatniego wyniku testu, a nie – tak jak to było wcześniej – po 3 miesiącach.

Osoby niepełnosprawne poza kolejką

Rząd wreszcie wyszedł też naprzeciw osobom niepełnosprawnym. Od 10 maja obowiązuje rozporządzenie, które pozwala zarówno im, jak i ich opiekunom, zaszczepić się szybciej niż innym do uprawnionym.

Mają oni możliwość zaszczepienia się w punktach szczepień powszechnych bez konieczności wcześniejszego umawiania wizyty – czy to za pośrednictwem infolinii, czy elektronicznego formularza. Wystarczy, że przyjadą do punktu. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do podania preparatu będą mogły od razu otrzymać swoją dawkę.

Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej. Wszystko po to, aby ułatwić dostęp osobom, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Będą mogli z nich skorzystać, oprócz osób ze szczególnymi potrzebami oraz ich opiekunów, również pracownicy tych placówek.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.