Szybki test na COVID-19 przed wejściem do restauracji? Testowanie gości ma już miejsce w Japonii

się ten artykuł?
15 minut – tyle potrzeba, by poznać wynik testu na COVID-19 i móc wejść do restauracji. Co prawda jeszcze nie w Polsce, ale w Japonii (Tokio) został uruchomiony nowy system testowania klientów bezpośrednio przed wejściem do lokalu. Czy tak będzie wyglądała przyszłość, jeśli pandemia pozostanie z nami na dłużej?
Szybki test na COVID-19 przed wejściem do lokalu
Tokijskie towarzystwo medyczne przeprowadziło już wstępną próbę systemu. Jak podaje japońska stacja NHK, teraz szybkiemu testowi na COVID-19, poddawani są klienci pięciu restauracji w Kobukicho, rozrywkowej dzielnicy Tokio.
Uruchomiony przez tokijskie władze system umożliwia gościom restauracji wykonanie badań antygenowych na koronawirusa bez rejestracji i podawania danych osobowych. Wystarczy, że podadzą adres poczty elektronicznej i wgrają swoje zdjęcie. Następnie personel medyczny pobiera od nich próbki z nosa. Po 15 minutach na ich telefonach komórkowych pokazuje się wynik testu. Tylko wynik ujemny uprawnia gości do wejścia do restauracji.
Szybki test przed wejściem do restauracji to rozwiązanie, które ma pozwolić restauratorom na dalsze prowadzenie działalności, a klientom na korzystanie z usług gastronomicznych bez obaw o infekcję – podkreśla japońska telewizja.
Czwarta fala epidemii w Japonii
Japonia od kwietnia mierzy się z czwartą falą epidemii koronawirusa. Większość mieszkańców z tego powodu sprzeciwia się organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, które z powodu pandemii zostały przeniesione z zeszłego na bieżący rok i mają się odbyć między 23 lipca a 8 sierpnia 2021 r. Przeciwko organizacji imprezy tego lata opowiedziało się w maju 83 proc. ankietowanych (przez dziennik „Asahu Shimbun”) Japończyków.
Premier Yoshihide Suga podkreślił, że liczba infekcji spada w całym kraju. „Będziemy postępować naprzód ze szczepieniami i podejmiemy kroki, by zapobiegać szerzeniu się zakażeń” – dodał. W Tokio a także wielu innych japońskich profekturach zniesiono już stan wyjątkowy ogłoszony w związku z pandemią COVID-19, ale wciąż obowiązywać będą nieco łagodniejsze obostrzenia, określane przez media jako „quasi-stan wyjątkowy”.
Polecamy

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Adam Niedzielski podał konkretną datę

„Koszyki sklepowe to temat rzeka”. Czym i jak się zarażamy mówi mikrobiolożka Magdalena Grudzień

Nowy raport o stanie zdrowia Polek i Polaków nie nastraja optymistycznie. Gdzie w naszym kraju żyje się najkrócej?
