Przejdź do treści

Tarczyca pod ścisłą kontrolą. Objawy niedoczynności tarczycy i diagnostyka

Kobieta trzyma się na szyję, bo ma niedoczynność tarczycy
Fot. triocean / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kręgosłup kocha siłownię, ale…
Owocowe chutneye – lato zamknięte w słoiku
„Nasz organizm nie przeżyje bez tkanki tłuszczowej”. Nie przejmuj się wystającym brzuchem! Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego to jest zdrowe
istockphoto.com
Chcesz schudnąć? Poznaj 6 zaskakujących trików
Adidas
Adidas Originals wraz z Pharrellem Williamsem i znanymi w środowisku feministycznym działaczkami walczą o prawa kobiet

Niedoczynność tarczycy często bywa mylona z innymi schorzeniami, głównie za sprawą niespecyficznych objawów towarzyszących chorobie gruczołu. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku dokładna diagnostyka i kompleksowe badania chorego.

Chora tarczyca może nie zostać zdiagnozowana od razu, ponieważ objawy niedoczynności mogą dotyczyć innych narządów i bywają bardzo ogólne. Złe samopoczucie, apatia czy zła kondycja włosów i skóry towarzyszą wielu schorzeniom. Kołatania serca, szybkie męczenie mogą zwiastować kłopoty z układem krążenia lub właśnie z tarczycą. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga niejednokrotnie wykonania wielu badań.

tarczyca

Tarczyca ‒ niedoczynność, objawy

Kliniczne objawy niedoczynności tarczycy to najczęściej uczucie zmęczenia, kołatania serca, duszności, senność, mała tolerancja na zimno, zaparcia i skłonność do przybierania na wadze. W badaniach widoczna jest powiększona sylwetka serca. Często występuje obniżenie nastroju, apatia, a nawet stany depresyjne. Kobiety uskarżają się na bolesne miesiączki oraz problemy z włosami, paznokciami czy wypadającymi brwiami. Niedoczynność tarczycy ‒ objawy skórne to przede wszystkim suchość, łuszczenie się i uczucie ciągłego zimna. Jakie jeszcze mogą być objawy niedoczynności tarczycy u dorosłych? Bywa, że występuje obrzęk twarzy, bóle mięśni i stawów. Wszystkie te dolegliwości niekoniecznie od razu kojarzą się z tarczycą, dlatego od wystąpienia objawów do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia leczenia mija niekiedy sporo czasu.

Niedoczynność tarczycy u dzieci ‒ objawy

Rodzice powinni wiedzieć jakie są objawy niedoczynności tarczycy u dzieci i czy różnią się od tych, które towarzyszą chorobie dorosłych. Przede wszystkim należy pamiętać, że chora tarczyca u dziecka może poważnie zaburzyć jego rozwój, spowolnić wzrost, opóźnić dojrzewanie płciowe, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do upośledzenia umysłowego.

Niedoczynność tarczycy u dziecka może być wrodzona. W takim przypadku często towarzyszą jej inne wady, np. wady serca, układu pokarmowego, zespół Downa. Wrodzoną niedoczynność tarczycy trudno jest wykryć, ponieważ w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Po pewnym czasie można zauważyć pewne niepokojące symptomy: trudność ze ssaniem piersi, słaby przyrost wagi, szorstką, suchą skórę, ochrypły głos, opóźniony rozwój ruchowy.

Innym rodzajem niedoczynności u dzieci jest niedoczynność tarczycy nabyta.  Jej objawy pojawiają się później, a należą do nich:

  • sucha skóra,
  • suche, łamliwe, wypadające włosy,
  • mała tolerancja na zimno,
  • brak apetytu,
  • senność,
  • spowolniona akcja serca,
  • zaparcia,
  • nieprawidłowe proporcje ciała: duża głowa, długi tułów,krótkie kończyny,
  • opóźnienie dojrzewania płciowego

Długo niezdiagnozowana i nieleczona niedoczynność może prowadzić do przełomu hipometabolicznego, a nawet do śpiączki. Niedoczynność tarczycy i jej objawy u dzieci powinny być zdiagnozowane jak najszybciej, aby można było włączyć stosowne leczenie i zapobiec poważnym powikłaniom.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy ‒ objawy i skutki

Objawy niedoczynności tarczycy wymagają potwierdzenia w badaniach. Tylko dogłębna diagnostyka może dać odpowiedź na pytanie, czy pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy, czy może inne schorzenie. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4), a następnie badanie USG tarczycy. Często wykonuje się dodatkową diagnostykę: USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, a następnie badanie krwi, sprawdzające poziom przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO i anty-Tg). Lekarz zawsze przeprowadza palpacyjne badanie tarczycy, a czasem zleca także scyntygrafię. Na podstawie wywiadu oraz wyników badań, lekarz może stwierdzić, czy pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy.

Skutki niedoczynności tarczycy zazwyczaj odczuwa cały organizm. Nieleczone schorzenie może prowadzić do depresji, zaburzeń w rozwoju płodu, a nawet do niepłodności. Subkliniczna niedoczynność tarczycy, która bardzo często bywa niewykryta i nieleczona, może prowadzić do kłopotów z układem krążenia, układem nerwowym, a także do zaburzeń miesiączkowania. Objawy przy niedoczynności tarczycy bywają mylące, dlatego z wszelkimi wątpliwościami należy zwrócić się do endokrynologa.

Niedoczynność tarczycy ‒ leczenie

Zdiagnozowana i potwierdzona niedoczynność tarczycy u dorosłych, u dzieci i kobiet w ciąży powinna być jak najszybciej leczona. Przede wszystkim sprowadza się to do podawania leków hormonalnych, które mają uzupełnić niedobory i wyrównać gospodarkę hormonalną. Niedoczynność tarczycy i jej objawy można też leczyć odpowiednią dietą. Najlepiej skonsultować się z endokrynologiem lub dietetykiem, którzy indywidualnie ustalą najlepszy dla danego pacjenta jadłospis. W diecie ważne jest uzupełnianie jodu, który w dużych ilościach znajduje się w rybach morskich, dlatego warto włączyć je do swojego codziennego menu. Dobrze jest również pić wodę bogatą w jod. Warto ograniczyć spożywanie produktów, które utrudniają wchłanianie jodu, np. kapustę, kalafior, rzepę, brukiew, soję.

Zobacz także: Niedoczynność tarczycy – dieta

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

stanik

„Proszę ściągnąć stanik” – mówi lekarz podczas badania. Czy zawsze należy się na to zgadzać?

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

gettyimages

Denise Richards ma problemy z tarczycą. To fani zauważyli specyficzny objaw choroby

Chora tarczyca – jak rozpoznać pierwsze sygnały? Przyjrzyj się swoim włosom! Ostrzega trycholożka Magdalena Kania

istockphoto.com

7 objawów alarmujących, że powinnaś zbadać hormony

Kręci ci się w głowie? Poznaj możliwe przyczyny zawrotów głowy

Dieta a choroba tarczycy. O najczęściej popełnianych błędach pisze dietetyczka Anna Reguła

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Za ciepło, za zimno… Skąd kłopoty z temperaturą ciała?

https://www.istockphoto.com

Ciągle ci zimno? A może nieustannie prosisz koleżanki o włączenie klimatyzacji w pracy? Przyczyną mogą być hormony!

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

10 pytań o chorą tarczycę. Sprawdź, czy wszystko o niej wiesz

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Młoda dziewczyna siedzi za biurkiem. Ma okulary, trzyma się za klatkę piersiową. Prawdopodobnie boli ją serce

Odczuwasz lęk, niepokój i nierówne bicie serca? Sprawdź, jakie są tego przyczyny

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

tarczyca

Tarczyca. Co powinnaś o niej wiedzieć?