Przejdź do treści

Tarczyca pod ścisłą kontrolą. Objawy niedoczynności tarczycy i diagnostyka

Kobieta trzyma się na szyję, bo ma niedoczynność tarczycy
Fot. triocean / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta na treningu z hantelkami
Boisz się, że trening siłowy jest niebezpieczny i może spowodować utratę okresu? Co na to specjalista? Hz kontra mity #14 Trening siłowy
Janusz Kozioł nie żyje. Jego głos zna każdy Polak
Wstążka symbolizująca hiv na dłoniach
Oto lista największych zagrożeń dla naszego zdrowia i życia. Myślisz, że ciebie nie dotyczy?
kobieta siedzi w metrze obok siedzenia w kształcie mężczyzny z widocznym penisem
Penis na siedzeniu w wagonie metra. Niech mężczyźni poczują to, czego doświadczają molestowane kobiety
Na pewno znasz jego głos. Lektor Janusz Kozioł potrzebuje pomocy. „Trwa walka o każdy oddech”

Niedoczynność tarczycy często bywa mylona z innymi schorzeniami, głównie za sprawą niespecyficznych objawów towarzyszących chorobie gruczołu. Ogromne znaczenie ma w tym przypadku dokładna diagnostyka i kompleksowe badania chorego.

Chora tarczyca może nie zostać zdiagnozowana od razu, ponieważ objawy niedoczynności mogą dotyczyć innych narządów i bywają bardzo ogólne. Złe samopoczucie, apatia czy zła kondycja włosów i skóry towarzyszą wielu schorzeniom. Kołatania serca, szybkie męczenie mogą zwiastować kłopoty z układem krążenia lub właśnie z tarczycą. Postawienie prawidłowej diagnozy wymaga niejednokrotnie wykonania wielu badań.

tarczyca

Tarczyca ‒ niedoczynność, objawy

Kliniczne objawy niedoczynności tarczycy to najczęściej uczucie zmęczenia, kołatania serca, duszności, senność, mała tolerancja na zimno, zaparcia i skłonność do przybierania na wadze. W badaniach widoczna jest powiększona sylwetka serca. Często występuje obniżenie nastroju, apatia, a nawet stany depresyjne. Kobiety uskarżają się na bolesne miesiączki oraz problemy z włosami, paznokciami czy wypadającymi brwiami. Niedoczynność tarczycy ‒ objawy skórne to przede wszystkim suchość, łuszczenie się i uczucie ciągłego zimna. Jakie jeszcze mogą być objawy niedoczynności tarczycy u dorosłych? Bywa, że występuje obrzęk twarzy, bóle mięśni i stawów. Wszystkie te dolegliwości niekoniecznie od razu kojarzą się z tarczycą, dlatego od wystąpienia objawów do postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia leczenia mija niekiedy sporo czasu.

Niedoczynność tarczycy u dzieci ‒ objawy

Rodzice powinni wiedzieć jakie są objawy niedoczynności tarczycy u dzieci i czy różnią się od tych, które towarzyszą chorobie dorosłych. Przede wszystkim należy pamiętać, że chora tarczyca u dziecka może poważnie zaburzyć jego rozwój, spowolnić wzrost, opóźnić dojrzewanie płciowe, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do upośledzenia umysłowego.

Niedoczynność tarczycy u dziecka może być wrodzona. W takim przypadku często towarzyszą jej inne wady, np. wady serca, układu pokarmowego, zespół Downa. Wrodzoną niedoczynność tarczycy trudno jest wykryć, ponieważ w pierwszej fazie nie daje żadnych objawów. Po pewnym czasie można zauważyć pewne niepokojące symptomy: trudność ze ssaniem piersi, słaby przyrost wagi, szorstką, suchą skórę, ochrypły głos, opóźniony rozwój ruchowy.

Innym rodzajem niedoczynności u dzieci jest niedoczynność tarczycy nabyta.  Jej objawy pojawiają się później, a należą do nich:

  • sucha skóra,
  • suche, łamliwe, wypadające włosy,
  • mała tolerancja na zimno,
  • brak apetytu,
  • senność,
  • spowolniona akcja serca,
  • zaparcia,
  • nieprawidłowe proporcje ciała: duża głowa, długi tułów,krótkie kończyny,
  • opóźnienie dojrzewania płciowego

Długo niezdiagnozowana i nieleczona niedoczynność może prowadzić do przełomu hipometabolicznego, a nawet do śpiączki. Niedoczynność tarczycy i jej objawy u dzieci powinny być zdiagnozowane jak najszybciej, aby można było włączyć stosowne leczenie i zapobiec poważnym powikłaniom.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy ‒ objawy i skutki

Objawy niedoczynności tarczycy wymagają potwierdzenia w badaniach. Tylko dogłębna diagnostyka może dać odpowiedź na pytanie, czy pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy, czy może inne schorzenie. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie poziomu hormonów tarczycy (TSH, fT3, fT4), a następnie badanie USG tarczycy. Często wykonuje się dodatkową diagnostykę: USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, a następnie badanie krwi, sprawdzające poziom przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO i anty-Tg). Lekarz zawsze przeprowadza palpacyjne badanie tarczycy, a czasem zleca także scyntygrafię. Na podstawie wywiadu oraz wyników badań, lekarz może stwierdzić, czy pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy.

Skutki niedoczynności tarczycy zazwyczaj odczuwa cały organizm. Nieleczone schorzenie może prowadzić do depresji, zaburzeń w rozwoju płodu, a nawet do niepłodności. Subkliniczna niedoczynność tarczycy, która bardzo często bywa niewykryta i nieleczona, może prowadzić do kłopotów z układem krążenia, układem nerwowym, a także do zaburzeń miesiączkowania. Objawy przy niedoczynności tarczycy bywają mylące, dlatego z wszelkimi wątpliwościami należy zwrócić się do endokrynologa.

Niedoczynność tarczycy ‒ leczenie

Zdiagnozowana i potwierdzona niedoczynność tarczycy u dorosłych, u dzieci i kobiet w ciąży powinna być jak najszybciej leczona. Przede wszystkim sprowadza się to do podawania leków hormonalnych, które mają uzupełnić niedobory i wyrównać gospodarkę hormonalną. Niedoczynność tarczycy i jej objawy można też leczyć odpowiednią dietą. Najlepiej skonsultować się z endokrynologiem lub dietetykiem, którzy indywidualnie ustalą najlepszy dla danego pacjenta jadłospis. W diecie ważne jest uzupełnianie jodu, który w dużych ilościach znajduje się w rybach morskich, dlatego warto włączyć je do swojego codziennego menu. Dobrze jest również pić wodę bogatą w jod. Warto ograniczyć spożywanie produktów, które utrudniają wchłanianie jodu, np. kapustę, kalafior, rzepę, brukiew, soję.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Produkty zawierające witaminę E

Witamina E – naturalny sposób na zachowanie młodości. W jakich produktach się znajduje?

mózg 3D

Tętniak mózgu – czym jest, jak się objawia, diagnozuje i leczy?

kobieta podczas zabiegu body wrappingu

Body wrapping – prosty sposób na jędrną skórę

lekarka badająca nos kobiety

Infekcja, alergia czy nadwrażliwość błony śluzowej? Wykonaj wymaz i dowiedz się, co jest przyczyną kataru

kobieta ze zmarszczkami

Zmarszczki – jak powstają i jakie są ich rodzaje? Czy można z nimi skutecznie walczyć?

kobieta ze zmianami skórnymi twarzy

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak z nimi walczyć? Zasady profilaktyki

kobieta z czerwonymi oczami

Czerwone oczy – czego mogą być objawem? Domowe sposoby na ich leczenie

kobieta w ciąży w trakcie badań

Czym są i kiedy wykonuje się badania prenatalne? Jakie schorzenia wykrywają?

kobieta podczas zabiegu fizjoterapeutycznego

Co to jest fizjoterapia? Po co się na nią chodzi? Cele, rodzaje i działy fizjoterapii

kobieta leżąca w trakcie rehabilitacji

Czym jest i na czym polega metoda Vojty? W jaki sposób wspiera diagnostykę i rehabilitację?

dziewczynka jedząca posiłek

Brak apetytu u dzieci i dorosłych – czy jest się czego bać?

lekarz badający węzły chłonne

Poznaj funkcję i choroby węzłów chłonnych