3 min.
Tegoroczne święta w piątkę? To jedno z możliwych obostrzeń projektu kwarantanny narodowej

Święta w piątkę / pexels
Najnowsze
22.01.2021
Jak się przygotować do seksu analnego? Podpowiada Marlena Jaszczak
22.01.2021
Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby
22.01.2021
Odwyk od alkoholu – objawy, jak zacząć, ile trwa, koszt
22.01.2021
Wciąż słyszymy o potrzebie suplementacji witaminy B12. Jak ocenić jej realny poziom we krwi?
22.01.2021
Nowa mutacja koronawirusa dotarła do Polski. KE szykuje ograniczenia w związku rozprzestrzenianiem się tego i innych nowych wariantów
Święta Bożego Narodzenia tylko w pięcioosobowym gronie, wyjścia z domu możliwe tylko do pracy, po zakupy, do lekarza oraz w celach bytowych i religijnych oraz zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych – tak wyglądają niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.
Obostrzenia związane z pandemią
Podczas sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w ramach prac rządowych przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z pandemią koronawirusa.
„To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji” – mówił.
Projekty rozporządzeń dotyczą trzech etapów:
- odpowiedzialności, który ma obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br.,
- stabilizacji i powrotu, który ma obowiązywać najwcześniej od 28 grudnia br.,
- kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, gdy trzeba będzie natychmiastowo i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.
Każdy z trzech projektów udostępniono do konsultacji. Ich wprowadzenie będzie zależało od sytuacji w kraju.
Kwarantanna narodowa
Co czeka nas podczas kwarantanny narodowej?
- zakaz organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym wesel, komunii i konsolacji. Wyjątkiem będą np. „imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”,
- do odwołania przemieszczanie się osób będzie możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. „W godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia (…) może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej”;
- hotele będą funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków;
- gastronomia będzie działać wyłącznie na wynos i na dowóz;
- osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP będzie zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Z obowiązku tego wyłączeni będą m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.
W projekcie znalazł się również zapis o „godzinach dla seniorów”, limitach zagęszczenia klientów w sklepach oraz podczas sprawowania kultu religijnego. W komunikacji publicznej natomiast liczba osób nie będzie mogła wynosić 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.
Co ze szkołami i pracą zdalną?
Podczas kwarantanny narodowej edukacja odbywałaby się zdalnie. W urzędach administracji publicznej kierownicy i dyrektorzy tych urzędów polecaliby pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.
Na rządowej stronie poinformowano, że uwagi w ramach konsultacji do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej można zgłaszać do 27 listopada br. do godz. 20.
Udostępnij
Zobacz także

„Czekanie na wynik jest trudne, w tej atmosferze naprawdę wolałabym mieć Covid-19 i przynajmniej wiedzieć, co będzie działo się dalej”

„Jestem porównywany do SS-mana”. Młody Ratownik mówi „dość” antycovidowcom

„Pandemia nie zamierza zniknąć. Trzeba się zaszczepić przeciw grypie. To bardzo poważna, ciężka choroba, która może nam zabrać zdrowie na zawsze, albo i życie” – mówi prof. Adam Antczak
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.01.2021
Dr Paula Pustułka: Społeczną przyczyną bezdzietności jest to, że Polki po prostu nie znajdują odpowiednich partnerów, z którymi te dzieci chciałyby mieć

21.01.2021
„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

20.01.2021
Joanna Cesarz: Dlaczego mam się porównywać do Anji Rubik, jeśli nigdy nie będę wyglądać jak ona?

19.01.2021