Przejdź do treści

Termin drugiej dawki szczepionki pokrywa ci się z wyjazdem na wakacje? Od 1 lipca możesz połączyć jedno i drugie

Termin drugiej dawki szczepionki pokrywa ci się z wyjazdem na wakacje? Od 1 lipca możesz połączyć jedno i drugie
Termin drugiej dawki szczepionki pokrywa ci się z wyjazdem na wakacje? Od 1 lipca możesz połączyć jedno i drugie / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wybierasz się na wakacje, ale masz zaplanowaną drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19? Spokojnie. Od 1 lipca możesz ją przyjąć w dowolnym punkcie w Polsce – nie, tak jak to było wcześniej, w tym samym, w którym dostałaś pierwszą dawkę.

Szczepienie na wakacjach

Przerwa w plażowaniu i szybki wypad na szczepionkę? Od 1 lipca to całkiem realny scenariusz.

– Jeżeli ktoś z państwa w trakcie wakacji uda się nad morze lub w inne miejsce, to będzie mógł zorientować się, czy tam w okolicy jest punkt szczepień – o ile przypada mu drugie szczepienie –  albo pierwsze szczepienie, bo do tego też zachęcamy – wyjaśnił na konferencji prasowej minister zdrowia.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Jeżeli punkt dysponuje wolnymi szczepionkami w danymi dniu, to szczepienie może być zrealizowane od ręki.

– Nie będzie żadnych zapisów, żadnej biurokracji, to wszystko jest już po stronie centrum informatycznego obsługującego pacjentów i cały proces szczepień będzie załatwiony – dodał minister.

Przyjęcie szczepionki coraz łatwiejsze

O możliwości przyjęcia drugiej dawki szczepionki w innym miejscu niż pierwsze mówił już wcześniej pełnomocnik ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. Wyrażał nadzieję, że zmiana może przekonać osoby, które zaplanowali wyjazdy wakacyjne i przez to odkładają decyzję o szczepieniu na później.

„Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym – to było niemożliwe albo trudne. Teraz – myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym – od 1 lipca takiego problemu już nie będzie – podkreślił.

W Polsce wykonano już 28 447 379 szczepień przeciw COVID-19. Pierwszą dawką zaszczepionych zostało 16 681 699 osób, drugą – 11 765 680. Wystąpiło 12 175 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

 


Źródło: Raport szczepień przeciwko COVID-19 – Szczepienie przeciwko COVID-19 – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.